fbpx

Český ústavný súd sa zastal spotrebiteľov, od ktorých firmy vymáhajú zmluvné pokuty. Podľa verdiktu sudkyne sa sankcia nesmie skrývať v prílohách spotrebiteľských zmlúv či všeobecných obchodných podmienkach. Ústavný súd sa zaoberal prípadom českého spotrebiteľa, od ktorého chcel poskytovateľ internetu pokutu 5 000 korún, pretože nevrátil modem po ukončení zmluvy. Informácia o tejto sankcii bola pritom uvedená len vo všeobecných obchodných podmienkach a zákazník o nej nevedel. Podmienky boli navyše malým písmom, neprehľadné, natlačené v husto písanom texte. Česká sudkyňa preto rozhodla, že takéto riešenie je v rozpore so zásadou poctivosti a posilňuje stav, kedy práva firiem a spotrebiteľov nie sú v rovnováhe.

O pokrokovom, pro-spotrebiteľsky ladenom zmýšľaní slovenských sudcov a vyšších súdnych úradníkov môže slovenský spotrebiteľ zatiaľ len snívať. A situácia sa výrazne zhoršuje smerom na západ od Prešovského kraja. Naši sudcovia a vyšší súdni úradníci, krytí svojim „právnym názorom“, sa stále nevedia zhodnúť ani len vo verdiktoch či je alebo nie je pre spotrebiteľa záväzný rozsudok rozhodcovského súdu. A ak aj exekúciu zastavia ako nezákonnú, nemajú problém vysloviť svoj „právny názor“, že hoci je rozhodcovská doložka neprijateľnou zmluvnou podmienkou a na jej základe vedená exekúcia je neoprávnená, trovy rozhodcovského konania aj tak znáša spotrebiteľ. A dokonca sa opäť dostane k exekútorovi, ktorý viedol neoprávnenú exekúciu, hoci by sám na prítomnosť neprijateľných zmluvných podmienok mal upozorniť.

Minister spravodlivosti minulý týždeň vyzval sudcov, aby si pripravili etický kódex. Ako tento kódex pomôže pani, ktorá mesiace na protest vysedávala pred popradským súdom? Alebo mladíkovi, čo za kopnutie policajtky vyfasoval dlhoročnú basu? A ako tento kódex popretŕha pavučinu rodinných prepojení na slovenských súdoch, ktoré Transparency International zverejnila na stránke http://sudy.transparency.sk/? Nijako. Veď ako trefne uviedol predseda Najvyššieho súdu SR –  „Keď sa sudca stane sudcom, musí mať etiku v sebe, tieto etické prvky a testovanie, aký človek je, sa musia preveriť v štádiu pred vznikom sudcovskej funkcie.“

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad