fbpx

Pozor na zálohové platby a nedoplatky za energie na jar 2023. Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zdražie viacerým slovenským domácnostiam v roku 2022 teplo najmenej o 19 eur mesačne. Realita najmä bytových domov však ukazuje, že to môžu byť aj desiatky až stovky eur navyše. Podľa ekonómov však regulovaná cena plynu pre domácnosti môže narásť aj o viac ako 150%. Zemný plyn na komoditných burzách od vlaňajška zdražel viac ako štvornásobne, no chránení (regulovaní) spotrebitelia to zatiaľ takmer vôbec nepociťujú. Spoločnosť ochrany spotrebiteľov domácnostiam preto odporúča skontrolovať a stanoviť si zálohové platby za energie na rok 2022 podľa súčasných cien. Predídete tým potenciálne veľmi vysokým nedoplatkom pri vyúčtovaní v máji 2023.

Podľa údajov ÚRSO vyše 50 teplárenských spoločností z celkového počtu 350 nestihlo nakúpiť plyn na zimu za výhodnejšie ceny, čím vážne ohrozili dodávku tepla na rok 2022 pre svojich odberateľov. Z dôvodu, aby v domácnostiach nedošlo k výpadku dodávky tepla uprostred aktuálnej vykurovacej sezóny, povolil ÚRSO takýmto teplárňam vyššie ceny.

Kým niekde cena tepla pre domácnosť mesačne vzrastie len o 0,15 eur mesačne, inde (napr. Poprad) vidíme až 94,3% zvýšenie oproti predchádzajúcemu obdobiu vo variabilnej zložke, čo pre domácnosť znamená až o 21,25 eur mesačne viac. Pri obdobnom vývoji pri cenách za ohrev teplej vody môže pri nevhodnom nastavení zálohových platieb domácnosti vzniknúť nedoplatok až vo výške cca 600 eur.

Ako si správne nastaviť zálohové platby za energie?

BYT s centrálnym zásobovaním teplom a teplou úžitkovou vodou (TÚV)                                                                                                                           

Pri bytoch s centrálnym zásobovaním teplom a TÚV zvyčajne k úprave zálohových platieb dochádza pri ročnom vyúčtovaní, ktoré podľa zákona musí užívateľ bytu dostať najneskôr do konca mája nasledujúceho roku.

K úprave zálohových platieb dochádza, keď užívateľovi bytu vyšiel vyšší preplatok alebo nedoplatok. Kým pri vyúčtovaní za predchádzajúce 12-mesačné obdobie môžu mať mnohé domácnosti preplatky, v máji 2023 môže byť situácia iná a mnohé vďaka rastúcim cenám, skončia naopak v mínuse.

Kontaktujte preto svojho správcu bytového domu či bytové spoločenstvo a nastavte si zálohové platby tak, aby reflektovali vyššie ceny energií pre budúci rok. Zaujímajte sa tiež, na aké dlhé obdobie (rok, dva, päť) danú cenu zazmluvnili, aby ste sa v predstihu vedeli pripraviť aj na ďalšie obdobia.

Plyn a elektrická energia

Pri ročnom vyúčtovaní (tzv. pri obdržaní 12. faktúry) si spotrebu energie (v kWh) za vyúčtovacie obdobie (12 po sebe idúcich mesiacov) vynásobte aktuálnou cenou za jednotku a vydeľte 11-timi (lebo ide o 11 zálohových platieb). Vyjde vám tak nová výška zálohovej platby na nasledujúci rok. Tak to automaticky spraví aj váš dodávateľ a pri vyúčtovaní o tom informuje svojich odberateľov.

Ak máte nastavené platby cez SIPO alebo bankové INKASO, nemusíte robiť nič – platby sa vám automaticky upravia.

Ak platíte cez trvalý príkaz (TP) alebo jednorázovo – musíte si zmeniť výšku zálohových platieb sami.

Špecifická situácia nastáva, ak sa cena za energiu  zmení v priebehu zúčtovacieho obdobia, najmä ak platíte cez SIPO alebo bankové INKASO. Vtedy dodávateľ zálohové platby neupravuje automaticky, odberateľ musí o úpravu zálohovej platby požiadať sám, svojho dodávateľa, telefonicky, elektronicky alebo osobne.

To isté platí, aj keď odberateľ vie, že sa jeho spotreba výrazne zvýši, pretože sa napríklad presťahuje do iného domu, prešiel na elektrické kúrenie, pribudol nový člen rodiny alebo sa burza zbláznila a ceny vystrelia hore, ako to vidíme v posledných mesiacoch.

Ak potrebujete poradiť, kontaktujte jednu z našich pobočiek v Bratislave, Trnave alebo v Poprade.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad