fbpx

Rastúce ceny výrobkov a služieb sú postrachom pre naše peňaženky. Ako môžeme ušetriť pri nákupe nového oblečenia a obuvi?

Vyberte si topánky v detskom oddelení. Ak máte veľkosť do 38 (5), môžete ušetriť, detská obuv je v niektorých krajinách lacnejšia.

Oblečenie si vymieňajte s inými ľuďmi. Môžete sa dohodnúť s priateľmi, zorganizovať výmenu cez sociálne siete alebo navštíviť verejné akcie.

Kupujte oblečenie z druhej ruky. Možností je veľa – obchody s použitým tovarom, charitatívne obchody, blšie trhy a burzy, sociálne siete alebo špeciálne mobilné aplikácie.

Pozor na zľavové kódy. Často môžete získať zľavu s podmienkou prihlásenia na odber noviniek, registrácie do vernostného programu kartou alebo prostredníctvom aplikácie alebo odporúčania priateľom či známym (vždy si vopred vyžiadajte ich súhlas).

Kupujte len kvalitný tovar. Zvážte, čo sa oplatí kúpiť. Za kvalitné oblečenie niekedy zaplatíte viac, ale vydrží dlhšie. Určite to však neznamená, že najdrahší tovar je vždy aj najkvalitnejší. V prípade problémov využite právo na vrátenie tovaru alebo reklamáciu. Ak si neviete rady, obráťte sa na naše spotrebiteľské poradne.

Oblečenie si požičajte vždy, keď je to možné. Či už ide o frak, plesové šaty, lyžiarsku výstroj či napríklad korčule – jednoducho všetko čo potrebujete len výnimočne alebo raz za rok.

Opravujte. Dobré topánky vydržia dlhšie, ak sa o ne budete starať a keď sa poškodia, zverte ich do rúk obuvníkovi. Je to oveľa lacnejšie ako nákup nových topánok. Malé batériové zariadenie si ľahko poradí so žmolkami na peknom svetri. Drobné opravy a úpravy za slušnú cenu spraví aj krajčírka za rohom.

Perte menej. Príliš časté pranie skracuje životnosť vášho oblečenia. Napríklad výrobcovia niektorých značiek džínsov odporúčajú prať ich po 10 noseniach a sušiť na šnúre, nie v elektrickej sušičke, aby si zachovali tvar a nezrážali sa. Sušenie oblečenia v tieni a naruby bráni vyblednutiu.

Naplánujte si nákupy vo výpredajoch. Stanovte si rozpočet a spíšte zoznam, čo by ste chceli kúpiť, vrátane cien. Všetko si v obchode odfoťte alebo uložte do online nákupného košíka. Ak je potom ten istý tovar v zľave alebo vo výpredaji, budete presne vedieť, koľko ušetríte, koľko si môžete dovoliť a či je to naozaj výhodná kúpa.

Renovácia džínsov. Ak vyblednú a nepáčia sa vám, dajte si ich zafarbiť alebo si ich zafarbite sami. Nebudete musieť obľúbený kúsok vyhodiť, ani kupovať nový. Nohavice môžete tiež odstrihnúť a zmeniť na šortky či kraťasy.

Požiadajte o zľavu za chyby tovaru. Ak si na oblečení alebo obuvi, o ktoré máte záujem, všimnete drobnú chybu, napríklad chýba gombík alebo majú škvrnu, požiadajte o zníženie ceny. Zvážte, či chcete zaplatiť plnú sumu za chybný výrobok, alebo či dokážete chybu ľahko odstrániť sami.

Spracované na základe podkladov britskej spotrebiteľskej organizácie Which?

FOTO: www.freepik.com

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad