fbpx

Britský dodávateľ uvažuje o sobotnej dodávke elektriny zadarmo. Nová tarifa má motivovať domácnosti, aby využívali elektrinu aj v čase mimo špičky. Dodávateľ tvrdí, že vyrovnanejší profil odberu prinesie nižšie účty pre zákazníkov, ale aj spoľahlivejšiu prevádzku elektrizačnej sústavy.

S nápadom prišiel dodávateľský gigant British Gas, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Centrica. Šéf firmy Sam Laidlaw vysvetlil, že nová tarifa pomôže chudobnejším domácnostiam lepšie hospodáriť s ich energetickou spotrebou a v neposlednom rade prispeje aj k zníženiu emisií. Schéma má podnietiť zákazníkov, aby využívali elektrické spotrebiče najmä cez víkend, teda v čase, keď je všeobecne nižší priemyselný dopyt po elektrine.

Nejde o úplne nový koncept. Testovaciu verziu podobnej tarify už spustila Centrica pre zákazníkov v americkom Texase. Ak sa takýto model na severovýchode USA osvedčí, na rad príde Veľká Británia. Stať by sa tak mohlo už v polovici budúceho roka. Presný dátum ale firma zatiaľ nešpecifikovala.

Denník Telegraph ale upozorňuje na to, že zatiaľ čo v sobotu je elektrina pre zákazníkov v Texase zadarmo, v ostatných dňoch je cena za odber vyššia. Podľa šéfa spoločnosti je ale o tarifu záujem. Ukazuje sa totiž, že cieľová skupina z nej dokáže benefitovať. Ide o zákazníkov s nízkym príjmom, ale vysokou spotrebou elektriny. „Z tohto dôvodu je schéma sociálne progresívna a nie naopak,“ uviedol Laidlow pre britský denník.

Nevyhnutnosť smart technológie

Podmienkou pre zavedenie tarify je, aby bol v domácnosti nainštalovaný inteligentný elektrometer. Vo Veľkej Británii môže dnes British Gas monitorovať s využitím takejto technológie zhruba 1 milión odberných miest, píše Evening Standard.

V období, keď sa celá Európa horúčkovito usiluje, aby sa znížili emisie oxidu uhličitého na Bruselom stanovené kvóty tak vyvstáva otázka, či elektrina zadarmo so sebou neprinesie zvýšenie energetickej spotreby. Šéf firmy ale ubezpečuje, že pripravovaná schéma by mala priniesť presne opačný efekt. Zvýšenie spotreby elektrickej energie preto na britských ostrovoch neočakáva. „Veľmi starostlivo si premyslíme, akým spôsobom tarifu spustíme,“ povedal pre Telegraph.

Hlavnou myšlienkou je podnietiť spotrebiteľov, aby presunuli energeticky náročné aktivity na tú časť dňa, keď je celková spotreba elektriny v sústave nízka. Elektrizačná sústava by tak dokázala fungovať vo väčšej rovnováhe. Iniciatíva by zároveň zmiernila potrebu zapnúť dodatočné energetické zdroje, predovšetkým uhoľné elektrárne, čo by prispelo k zníženiu emisií skleníkových plynov.

Očakávané zdražovanie cien

Nová tarifa bola predstavená verejnosti po zverejnení predbežných hospodárskych výsledkov firmy. Vyplýva z nich, že v roku 2013 si zrejme britskí zákazníci za elektrinu opäť priplatia a to aj napriek tomu, že tržby spoločnosti medziročne stúpli o 3,2. V dôsledku studenej zimy spotrebovali zákazníci o 13 % viac zemného plynu. Podľa vedenia firmy ale väčšinu zisku pohltili opatrenia na zvýšenie energetickej efektívnosti, ako aj rekonštrukcia prenosovej siete.

„Naši zákazníci počas chladnej zimy kúria viac než zvyčajne a preto aj spotreba zemného plynu je vyššia. Napriek tomu sa snažíme robiť všetko preto, aby sme im pomohli udržať ich energetické náklady na uzde a účty za energie boli pre nich jednoduchšie a jasnejšie,“ uzavrel Laidlaw

© energia.sk

Viac na http://www.energia.sk/tema/elektrina-a-elektromobilita/elektrina-v-sobotu-zdarma-britsky-dodavatel-uvazuje-o-novej-tarife/11043/?infoservis=803

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad