Google poškodil milióny európskych spotrebiteľov tým, že konkurenčné online porovnávače prakticky urobil neviditeľnými. Tieto nezákonné praktiky ich obrali o prístup k potenciálne výhodnejším cenám a iným užitočným informáciám o všetkých druhoch produktov, od oblečenia až po práčky.
Súdny dvor potvrdil, že Google nemôže spotrebiteľom brániť v prístupe k úplným a objektívnym informáciám o najlepších ponukách online. Spoločnosť Google zneužila svoje dominantné postavenie na trhu online vyhľadávačov a nezákonne odoprela svojim konkurentom možnosť spravodlivo súťažiť.
Rozhodnutie Súdneho dvora potvrdzuje, že právo EÚ v oblasti hospodárskej súťaže je na digitálnych trhoch veľmi dôležité a musí sa naďalej prísne uplatňovať aj v prípadoch, keď veľké technologické spoločnosti poškodzujú spotrebiteľov.
Spoločnosť ochrany spotrebiteľov víta rozhodnutie Súdneho dvora EÚ z 10. septembra 2024 vo veci Google Shopping, ktoré potvrdilo, že spoločnosť Google porušila antitrustové pravidlá EÚ tým, že zneužila svoje dominantné postavenie online vyhľadávača a nekalým spôsobom propagovala vlastnú službu porovnávania nákupov.
Súdny dvor tým zamietol odvolanie, ktoré podali spoločnosť Google a jej materská spoločnosť Alphabet proti rozhodnutiu Všeobecného súdu EÚ z novembra 2021, ktorým bolo potvrdené rozhodnutie Európskej komisie z júna 2017 vo veci Google Shopping.
Hoci konkurenti boli vo výsledkoch vyhľadávania uvedení, kvôli prednostnému umiestneniu Google služby ich spotrebitelia nevideli
Technologický gigant Google bol už vďaka svojmu vyhľadávaču všeobecne známy, keď v roku 2004 vstúpil na trh porovnávacieho nakupovania s novou službou Google Shopping. Google Shopping umožňuje spotrebiteľom porovnávať produkty a ceny online, a vyhľadávať ponuky všetkých typov online predajcov. V roku 2008 Google svoju stratégiu zmenil a nespravodlivo začal uprednostňovať službu Google Shopping. Tá sa systematicky umiestňovala na popredných miestach vyhľadávania a z výsledkov vyhľadávania vytláčala konkurentov. Google tým prakticky zneviditeľnil ostatné služby porovnávania nákupov.
Európska komisia v roku 2017 uložila Google pokutu 2,4 miliardy EUR, ktorú americký technologický gigant rozporoval na súde. Európska spotrebiteľská organizácia BEUC mala počas správneho konania Komisie status sťažovateľa a za podporu rozhodnutia Komisie intervenovala pred všeobecným súdom, kde zdôraznila ako praktiky spoločnosti Google spotrebiteľov poškodzujú obmedzovaním ich možnosti výberu pri nakupovaní.
V novembri 2021 súd potvrdil rozhodnutie Komisie a rozhodol, že spoločnosť Google porušila antitrustové pravidlá EÚ tým, že zneužila svoje dominantné postavenie na trhu ako online vyhľadávač. Súdny dvor vo svojom rozsudku uznal, že je pre hospodársku súťaže relevantné, ako sa spotrebitelia správajú v reakcii na to, čo im spoločnosti prezentujú. V tomto prípade, hoci konkurenti boli stále uvedení vo výsledkoch vyhľadávania, miesto, kde ich spoločnosť Google umiestnila v porovnaní so svojou vlastnou službou, viedlo k tomu, že spotrebitelia pravdepodobne videli len spoločnosť Google, čo ovplyvnilo ich výber.