fbpx

Od 1. marca 2022 nesmie kozmetika na území EÚ obsahovať lilial alebo butylfenyl methylpropional. Ide o vôňu, ktorá bola zaradená na zoznam látok, ktoré vzbudzujú mimoriadne obavy.

Lilial je obchodný názov jednej z 26 známych alergénnych vonných látok. Na etiketách sa uvádza tiež ako butylfenyl methylpropional, p-BMHCA alebo 2-(4-terc-butylbenzyl)propionaldehyd. Ide o organickú chemickú zlúčeninu zo skupiny aromatických aldehydov. Vyznačuje sa kvetinovou vôňou, ktorá pripomína cyklamén alebo konvalinku. Ešte pred niekoľkými rokmi bol veľmi obľúbený, no jeho použitie v kozmetike prudko kleslo, keď sa objavili informácie o jeho škodlivosti.

Na zoznam látok EÚ, ktoré vzbudzujú mimoriadne obavy, označovaný ako CMR, sa pridávajú chemické látky, ktoré boli klasifikované ako karcinogénne (C), mutagénne (M) alebo také, ktoré znižujú plodnosť a sú toxické pre reprodukciu (R). Ich použitie je v Európe, až na výnimočné prípady, zakázané.

Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov Európskej komisie dospel k záveru, že používanie lilialu v kozmetike nie je bezpečné, čo viedlo k jeho oficiálnemu zákazu. Prijatie opatrení na zastavenie predaja, vrátane informovania distribútorov a stiahnutia nevyhovujúcich výrobkov z trhu, je povinnosťou výrobcov a zodpovedných národných orgánov.

Pozrite si tiež naše video: Ako sme testovali raňajkové cereálie a cukor v nich

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad