fbpx

Letné prázdniny sú výnimočné tým, že si počas nich vytvárame množstvo nových spomienok. Na čo budete chcieť spomínať v súvislosti s aktuálnym letom vy? Možno na tie bezstarostné hodiny na pláži s vlnami žblnkajúcimi pri nohách?

Hoci je už leto v plnom prúde, mnohí z nás stále hľadajú ubytovanie. Pri jeho výbere však pamätajte, že ani tu sa nemusíte vzdať svojich eko zásad. Je to veľmi jednoduché. Stačí si vyberať ubytovacie zariadenia označené environmentálnou značkou EÚ Ecolabel.

Hotely a kempingy s týmto označením, pomáhajú životnému prostrediu troma dôležitými spôsobmi. Nepoužívajú jednorazové plasty, znižujú a recyklujú odpad. Po druhé, používajú menej vody. A po tretie, pomáhajú bojovať proti zmene klímy šetrením energie.

Znižujú a recyklujú odpad
To posledné, čo by ste na dovolenke chceli, je nájsť pláž posiatu plastovými fľašami. Morské prúdy rýchlo z miestneho problému urobili globálny, odhadom až 150 miliónov ton plastového odpadu pláva v svetových oceánov. A každý rok pribúdajú ďalšie milióny ton, takže do roku 2050 by mohlo byť v mori viac plastov ako rýb.

Tento odpad môže mrzačiť a zabíjať morské cicavce. Rozkladá sa na malé, pre morské živočíchy toxické častice, ktoré pri prechode potravinovým reťazcom môžu byť škodlivé aj pre ľudí.

V ubytovacích zariadeniach s environmentálnou značkou Ecolabel je predchádzanie vzniku odpadu komplexné. Nenájdete tu žiadne obaly na jedno použitie, žiadne jednorazové príbory, toaletné potreby alebo posteľnú bielizeň a produkujú aj menej potravinového odpadu. Tieto hotely a kempingy tiež uľahčujú triedenie odpadu, takže plasty sa recyklujú, pláže i more v okolí sú čistejšie a biodiverzita menej ohrozená.

Šetria vodu
Pobrežné letoviská sú často na miestach, kde je vody menej a v lete dopyt po tomto vzácnom zdroji prudko rastie. Keďže klimatické zmeny spôsobujú extrémne horúčavy a suchá, voda bude ešte vzácnejšia. Prezieravé ubytovanie s environmentálnou značkou Ecolabel využíva cirkulárny (alebo obehový) prístup hospodárenia s vodou. Tieto hotely a kempingy investovali do efektívnejších vodovodných batérií, toaliet a spŕch. Zachytávajú a recyklujú dažďovú vodu a uteráky menia len v prípade potreby. Zníženie spotreby vody prináša rezortom ekonomické výhody a hostia nestrácajú pohodlie ani pôžitok.

Šetria energiu
Keďže zmeny klímy spôsobujú zvyšovanie hladiny morí, dochádza k erózii pobrežia a pláže doslova miznú. Klimatické zmeny tiež zvyšujú frekvenciu silných búrok, a výskumy varujú, že ak neprijmeme primerané opatrenia, môže dôjsť k erózii až 15 000 km európskeho pobrežia.

Dobrou správou je, že už malé zmeny správania môžu veľa zmeniť. Odborníci odhadujú, že už mierne zníženie objemu emisií skleníkových plynov by mohlo zabrániť až 40% ústupu pobrežia.

Ubytovacie zariadenia s označením Ecolabel spotrebujú až o 50% menej energie ako štandardné podniky. Tieto hotely a kempingy sa zaviazali získavať elektrinu z obnoviteľných zdrojov, investovať do energeticky úsporných žiaroviek a zariadení a inštalovať vykurovacie a chladiace systémy, ktoré recyklujú zdroje.

Tiež vás prevedú možnosťami udržateľnej dopravy v tejto oblasti, od bicyklov cez elektrické vozidlá, električky až po autobusy. Predstavte si, ako sa bicyklujete po pobreží s vetrom vo vlasoch. A je to ešte lepší pocit, keď viete, že malým, ale dôležitým spôsobom prispievate k riešeniu klimatických zmien.

Čo znamená environmentálna značka Ecolabel pre ubytovacie zariadenia?
Ecolabel je certifikované označenie ekologických výrobkov Európskej únie, uznávané v Európe a na celom svete. Udeľuje sa produktom a službám, ktoré počas svojho životného cyklu spĺňajú vysoké environmentálne normy. Pre ubytovacie zariadenie to znamená splnenie prísnych environmentálnych kritérií v rôznych oblastiach, od znižovania množstva odpadu, cez spotrebu vody až po boj proti klimatickým zmenám. Každý hotel a kemping, ktorý získal toto označenie za environmentálnu dokonalosť, spĺňa 22 povinných kritérií a ďalšie dobrovoľne. Tieto zelené investície hosťom v skutočnosti prinášajú aj lepší zážitok, takže na svoju dovolenku sa môžete tešiť s úplnou dôverou v ich služby.

Nájsť si ubytovanie s environmentálnou značkou Ecolabel je dnes pomerne jednoduché. Toto označenie na zlepšenie svojho environmentálneho správania už používa viac ako 500 hotelov a kempingov. Rozdelené podľa krajín, aj s praktickými odkazmi na vlastné weby hotelov a kempingov ich môžete nájsť tu: http://ec.europa.eu/ecat/hotels/en/list.

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad