Možno ste sa už s plastovými uzávermi, ktoré sú pevne pripevnené k fľaši, stretli. Ak nie, čoskoro sa tak určite stane, pretože sú odteraz povinné v rámci celej EÚ. Otvoriť si v horúci letný deň vychladenú kolu tak bude odteraz novým zážitkom…
Nový dizajn je celkom jednoduchý. Namiesto uzáverov, na ktoré sme zvyknutí a ktoré sa úplne odskrutkujú, pribudli plastové prúžky, ktoré spájajú uzáver s fľašou. Jednou z prvých, ktorá prijala túto zmenu, bola spoločnosť Coca-Cola, keď tento dizajn pre svoje nápoje zaviedla v celej Európe už v minulom roku. Táto malá zmena má potenciál zabezpečiť väčšiu recykláciu plastových fliaš, aby žiadny uzáver nezostal zabudnutý.
Veľké nápojové spoločnosti však neboli voči zmene dizajnu svojich fliaš také ústretové vždy. Keď EÚ v roku 2018 prvýkrát oznámila túto zmenu pravidiel, tvrdili, že to povedie k väčšiemu množstvu plastov a bude to pre výrobcov nákladné. A v súčasnosti, keď sa nové pravidlá zavádzajú na celom kontinente, sú z nového dizajnu rozladení aj niektorí spotrebitelia. Na sociálnych sieťach sa sťažujú, že ich vrchnák pri pití udiera do tváre a komplikuje aj nalievanie nápojov do pohárov.
Prečo je uzáver pripevnený k mojej plastovej fľaši?
Všetky štáty EÚ musia povinne odstrániť voľné uzávery z plastových fliaš na nápoje s objemom do troch litrov. Nové pravidlo zavádza smernica EÚ z roku 2018, ktorej hlavným cieľom je znížiť množstvo jednorazového plastového odpadu. Voľné uzávery boli zakázané v rámci rozsiahlejšieho plánu na boj proti plastovému odpadu v celej Európe. V súčasnosti sa veľké množstvo odpadu nerecykluje a končí v našich oceánoch. Práve plastové uzávery sú jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich jednorazových plastových odpadov nájdených na plážach. Drobné čiastočky plastového znečistenia si pritom ľahko, pri každom nádychu, môžu nájsť cestu hlboko do našich pľúc. Vedci odhadujú, že výroba a spaľovanie plastov v roku 2019 vypumpovali do atmosféry viac ako 850 miliónov ton skleníkových plynov. Nové plastové uzávery sú tak len jedným zo série opatrení, ktoré EÚ v tejto oblasti presadzuje.
Vďaka pripevnenému uzáveru je menej pravdepodobné, že ho vyhodíme, pretože by sme museli vyhodiť celú fľašu. Členské štáty EÚ si môžu stanoviť vlastné požiadavky na dizajn, ak uzávery a vrchnáky ostanú pripevnené k nádobám počas používania výrobkov. Dizajn, ktorý už v súčasnosti vidíme na niektorých nápojoch, teda nie je jediný možný, hoci pravdepodobne bude najbežnejší.
Už čoskoro by mali byť minulosťou aj jednorazové obaly na čerstvé ovocie a zeleninu, toaletné potreby v hoteloch a obaly rýchleho občerstvenia v reštauráciách.
Pozrite si tiež video BEUC o greenwashingu výrobcov plastových fliaš.
– – –
Zdron foto: >Image by Freepik<