fbpx

Ste pripravení nechať sa šokovať špinavou pravdou o vašom pracom prostriedku? Možno je čas vymeniť ho. Vedeli ste, že chemikálie v bežných pracích prostriedkoch predstavujú vážnu hrozbu pre našu planétu a jej obyvateľov? Čo môžeme urobiť, aby sme viac chránili prírodu i samých seba pred ich škodlivými účinkami?

Ryby dusiace sa fosfátmi

Všetka voda, ktorá preteká práčkou, nakoniec skončí vo vodných tokoch. Predstavte si, že táto voda je kontaminovaná toxickými chemikáliami, ktoré sa nachádzajú v pracích prostriedkoch, vrátane fosfátov. Fosfáty môžu spôsobiť vážne poškodenie vodného života, pretože stimulujú rast škodlivých rias a znižujú hladinu kyslíka vo vode. Keď budete nabudúce prať, predstavte si všetky tie nevinné ryby, ktoré sa dusia vašim pracím prostriedkom.

Ohrozená zver

Pracie prostriedky neovplyvňujú len kvalitu vodných tokov. Mnohé z chemikálií, ktoré sa nachádzajú v týchto produktoch, sú toxické aj pre vtáky a iné voľne žijúce živočíchy, a môžu poškodiť ich zdravie a život.

Toxické chemikálie sa cez potravinový reťazec v prírode dostanú navyše aj k ľuďom a môžu potenciálne poškodiť aj naše zdravie. Keď budete pridávať prací prostriedok do práčky, myslite aj na to, aký dopad by to mohlo mať na život toho rozkošného vtáčika za oknom.

Znečistenie životného prostredia

Obaly pracích prostriedkov tiež významne prispievajú k znečisťovaniu životného prostredia. Pri výrobe a likvidácii týchto produktov sa uvoľňujú škodlivé chemikálie, ktoré škodia voľne žijúcim zvieratám aj ľudskému zdraviu.

A zabúdať netreba ani na množstvo energie a zdrojov spotrebovaných pri výrobe pracích prostriedkov, čo opäť vyčerpáva prírodné zdroje a produkuje škodlivé skleníkové plyny.

Čo môžeme urobiť? Tu je niekoľko tipov:

Riešenia na zníženie negatívneho vplyvu pracích prostriedkov na životné prostredie existujú. Ak chcete prať šetrnejšie k životnému prostrediu, mali by ste o produktoch, ktoré používate, vedieť čo najviac.

Vyberajte si čistiace prostriedky šetrné k životnému prostrediu. Hľadajte pracie prostriedky, ktoré neobsahujú škodlivé chemikálie. Jedným z riešení je siahať po výrobkoch so značkou Ecolabel.

Používajte menej pracieho prostriedku. Nadmerné používanie pracieho prostriedku môže škodiť životnému prostrediu. Používajte odporúčané množstvo, aby ste znížili svoju ekologickú stopu.

Perte v studenej vode. Pranie v studenej vode znižuje spotrebu energie. Väčšinu bežného oblečenia vyperiete kvalitne už pri 30 stupňoch.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad