fbpx

Spotrebitelia na teba spoliehajú, Európa… Energetický trh je pre európskych spotrebiteľov stále veľmi znepokojujúcim a komplikovaným sektorom. Obávajú sa zložitých taríf, rastúcich cien a nedostatku spoľahlivých informácií ako znížiť účty za energie, ako renovovať svoj dom či prejsť na obnoviteľné zdroje. V jednotlivých členských krajinách EÚ, a Slovensko nie je výnimkou, nie je v súčasnosti dostatok kvalifikovaných stavebných pracovníkov a inštalatérov, ktorí by spotrebiteľom pomohli prejsť na udržateľnejšie bývanie. Tieto otázky ostávajú otvorené aj pre novú Európsku komisiu, pretože bruselskí legislatívci naďalej pracujú na plnení cieľov EÚ v oblasti zvyšovania energetickej efektívnosti budov a obnoviteľných zdrojov energie, ktoré chcú dosiahnuť do roku 2040.

Cenovo dostupné a energeticky efektívne budovy. Prečo je to pre spotrebiteľov dôležité?

Euro voľby sú za dverami a na Slovensku často nekomunikujeme dostatočne zreteľne výhody a možnosti, ktoré nám členstvo v Európskej únii prináša. Európska legislatíva na ochranu spotrebiteľa, ktorá chráni aj práva spotrebiteľov na Slovensku, je považovaná za najkvalitnejšiu na svete a závidia nám ju aj spotrebitelia z USA, Afriky či tretích krajín. Že ste sa ešte nerozhodli, či a koho podporiť vo voľbách do Európskeho parlamentu 8. júna 2024? Sledujte náš Spotrebiteľský EÚ kompas – pomôže vám z kandidátok vybrať osobnosti, ktoré sa zameriavajú na ochranu spotrebiteľa.

Dáta/Fakty

Budovy sú najväčším spotrebiteľom energie v Európe, a hoci 90% z nich bude v roku 2050 ešte stále v prevádzke, každoročne obnovíme len menej ako 1%.

34 miliónov Európanov nedokáže svoje domovy dostatočne vykúriť. V záujme dosiahnutia klimatickej neutrality do roku 2050 je cieľom EÚ urýchliť rekonštrukcie a zvýšiť energetickú účinnosť existujúcich budov.

Čo môže v tejto oblasti EÚ urobiť pre spotrebiteľov?

  1. Modernizáciu domov s cieľom znížiť účty za energie môžu urýchliť nové finančné nástroje ako zelené pôžičky či zelené hypotéky na financovanie udržateľného bývania, nezávislé online platformy, ktoré spotrebiteľom poskytnú nestranné poradenstvo, aj snaha dodávateľov znižovať spotrebu energie spotrebiteľov napríklad ponukou modernejších spotrebičov za zvýhodnenú cenu.
  2. Uľahčiť spotrebiteľom vyhľadávanie informácií o výbere, nákupe a inštalácii fotovoltických systémov a tepelných čerpadiel prostredníctvom skupinových nákupov.
  3. Vyžadovať od členských krajín EÚ včasné a prísne plnenie cieľov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.
  4. Uľahčiť spotrebiteľom prístup a výber dodávateľa energie, a to aj v prípade viazanej zmluvy.
  5. Poskytnúť spotrebiteľom, ktorí sa chcú stať členmi energetických komunít, viac práv a ochrany, ako napríklad ľahko zrozumiteľné predzmluvné  informácie a možnosť ľahko zmeniť dodávateľa.

 

Viac informácií:
Projekt CLEAR-HP spotrebiteľom uľahčí prechod na tepelné čerpadlo
Čo treba zvážiť pred kúpou tepelného čerpadla
Prečo sú tepelné čerpadlá také obľúbené?
Mystery shopping: Skúsenosti spotrebiteľov pri kúpe tepelného čerpadla

EURÓPA DOKÁŽE VIAC!

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad