fbpx

Naša planéta má len obmedzené zásoby energetických zdrojov a energia je drahá, preto by si každý z nás mal doma overiť, ako môže aktívne energiu ušetriť. Efektívne využívanie energie náš komfort a kvalitu života vôbec nezhorší. Naopak, už jednoduchými zmenami môžeme ušetriť. Nesprávne návyky našu spotrebu navyšujú o 30 až 40 percent. Kde teda začať? Čoho sa môžeme vzdať? Nezapínajte svetlá, keď je dostatočne jasno, nezapínajte poloprázdnu umývačku riadu alebo práčku, pravidelne čistite filtre v spotrebičoch, pravidelne odstraňujte námrazu v mrazničke, varte vždy s pokrievkou, neotvárajte chladničku príliš často a nepremýšľajte pred ňou s otvorenými dverami. Počas vykurovacej sezóny sa tiež oplatí znížiť termostat aspoň o 1 stupeň Celzia – každý stupeň znamená 6% úsporu vykurovacej energie.

Povedzte ÁNO úsporám?!

Zmenou nesprávnych návykov môžeme ušetriť 30 až 40 percent energie. Pripravili sme pre vás 5 jednoduchých tipov, ktoré môžete zrealizovať už dnes. Ak sa budete držať týchto 5 jednoduchých rád, ročne ušetríte viac ako 260 eur. Jednoduché? ÁNO. Vykonateľné? 2 x ÁNO!

Zariadenia vypnite, nenechávajte ich v pohotovostnom režime: < 50 eur/rok
Elektrické zariadenia sú v pohotovostnom režime priemerne 22 hodín denne a spotrebujú od 0,3 W do 15 W za hodinu. Každé jednotlivé zariadenie je teda v pohotovostnom režime 8030 hodín ročne, a každé spotrebuje od 4 kWh do 120 kWh ročne. Ročné náklady na spotrebovanú elektrinu pre každé zariadenie tak predstavujú od 0,70 € do 22 €. Zrátajte všetky zariadenia v pohotovostnom režime vo vašej domácnosti a vypočítajte si vlastnú úsporu. Na vypínanie spotrebičov používajte diaľkovo ovládané zásuvky.

Zhasnite svetlá, keď opúšťate miestnosť/domácnosť: < 40 €/rok
Ak vymeníte 5 klasických žiaroviek (60W), ktoré svietia priemerne 4 hodiny denne za LED žiarovky, môžete usporiť až 350 kWh EE, čo je 63 €/rok.
Ak vymeníte 5 energeticky úsporných žiariviek (20W), ktoré svietia 4 hodiny denne za LED žiarovky, môžete ušetriť dobrých 70 kWh resp. 13 eur/rok.

Chcete si skontrolovať, koľko výmenou spotrebičov ušetríte? S našou online kalkulačkou budete mať odpoveď hneď.

Znížte teplotu vody v bojleri: < 125 eur/rok
Znížením teploty vody v elektrickom ohrievači zo 75 °C na 55 °C môžete znížiť spotrebu elektriny na ohrev vody až o 593 kWh, a tým ušetriť 110 €/rok.

Pri čistení zubov zatvorte kohútik: < 30 eur/rok/osoba (ohrev vody elektrinou alebo centrálne zásobovanie tepla)
Pri jednom umytí zubov s otvoreným kohútikom na teplú vodu spotrebujeme asi 5 litrov vody. To je asi 10 litrov teplej vody na osobu a deň, čo znamená, že ročne spotrebujeme 30 € len na ohrev vody. Ak je v rodine s touto neresťou viac členov, úspora je ešte väčšia.

Sprchovať, nekúpať: < 75 až 240 €/rok/osoba
Na jedno kúpanie sa spotrebuje v priemere 100 litrov vody a cez bežnú sprchovú hlavicu pretečie asi 10 litrov vody za minútu. No úsporné sprchové hlavice, ktorú kúpite už za cca 20 eur spotrebujú len 6 litrov vody za minútu.

V tabuľke prehľad nákladov podľa počtu osôb a typu ohrevu vody (EE – elektrická energia, CZT – centrálny zdroj tepla – bytové domy)

Na umývanie riadu používajte umývačku: < od 50 € do 350 €/rok
Investícia do umývačky riadu (350-500 €) sa môže vrátiť už za jeden rok. V tabuľke prehľad nákladov za rok na umývanie riadu teplou vodou a umývačkou riadu.

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad