fbpx

 

Milí spotrebitelia, vážení čitatelia,

inštitúcie EÚ sa pred Vianocami dohodli na prvom legislatívnom nariadení, ktoré reguluje umelú inteligenciu (AI). Takéto pravidlá nemá doteraz ani USA či Čína. Výsledkom je však sklamanie pre spotrebiteľov, pretože nerieši všetky riziká, ktorým budú v budúcnosti vďaka rozvoju umelej inteligencie vystavení.

Systémy AI, ktoré dokážu identifikovať a analyzovať pocity spotrebiteľov (systémy na rozpoznávanie emócií), budú naďalej povolené napriek tomu, aké sú invazívne a nepresné. Nariadenie o umelej inteligencii sa tiež výrazne zameriava na vysoko rizikové systémy, no veľa systémov AI v hračkách, virtuálnych asistentov ani základné modely systémov ako Chat-GPT, ktoré možno integrovať do širokej škály služieb, v podstate nereguluje vôbec.

Spotrebitelia a spotrebiteľské organizácie sa oprávnene obávajú moci a dosahu umelej inteligencie, ktoré môžu viesť k manipulácii a diskriminácii. Množstvo problémov zostalo nevyriešených a spoliehame sa len na dobrú vôľu obchodníkov pri samoregulácii.

Napriek tomu existujú aj dôležité ustanovenia, ktoré spotrebiteľom umožnia konať, ak sa s nimi zaobchádzalo nespravodlivo alebo boli poškodení. Môžu sa obrátiť na súd ako skupina. Pozitívne je aj to, že nebude povolená mimoriadne nespravodlivá a svojvoľná prax sociálneho bodovania, a poistenie využívajúce AI sa považuje za vysoko rizikové.

Celkovo však malo nariadenie o AI urobiť pre ochranu spotrebiteľov viac. Riadne presadzovanie týchto právnych predpisov s cieľom čo najviac chrániť spotrebiteľov je teraz na členských štátoch. Tie musia vytvoriť dodatočnú bezpečnostnú sieť pre spotrebiteľov aj v kombinácii ďalších právnych predpisov, ktoré upravujú bezpečnosť výrobkov, GDPR a spotrebiteľské právo.

Príjemné Vianoce a veľa zdravia do Nového roka 2024 praje

Petra Čakovská a celý tím S.O.S.

#Novinky

Trvalo udržateľné produkty sa v EÚ stanú normou
Spotrebiteľské organizácie už roky riešia veľké množstvo sťažností  na krátku životnosť  práčiek, chladničiek, telefónov či televízorov. Európski zákonodarcovia uzavreli dohodu, ktorej cieľom je urobiť z udržateľných produktov normu na celom trhu EÚ. Podľa nového zákona budú spotrebitelia pri kúpe tovaru vopred informovaní o jeho dôležitých vlastnostiach ako životnosť a opraviteľnosť.
Pozor na darčeky z e-shopu Temu
Čínsky internetový obchod Temu pred Vianocami valcuje aj gigantov ako Wish či Aliexpress a táto aplikácia už mesiace patrí medzi najsťahovanejšie v celej EÚ. Prieskum talianskej spotrebiteľskej organizácie však ukázal, že ich výrobky môžu byť nekvalitné a často aj nebezpečné. Pred tým, ako siahnete po vianočných darčekoch pre vašich blízkych z tohto internetového portálu, prečítajte si prečo sa oplatí byť ostražitý. 

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Užívatelia sociálych sieti „rukojemníkmi“ spoločnosti Meta 
Používatelia sociálnych sietí určite vedia, že spoločnosť Meta zaviedla zmeny, ktoré od nás vyžadujú súhlas so spracovaním údajov na reklamné účely alebo úhradu, aby sa tieto reklamy nezobrazovali. Ide však o nespravodlivú voľbu, preto európske spotrebiteľské organizácie podali sťažnosť za používanie nekalých obchodných praktík.
Reklamujete vianočný darček? Využite systém ARS
Predvianočný čas je obdobím zvýšeného stresu nielen pre spotrebiteľov, ale aj predajcov. Ako takéto spory riešiť? Jedným z účinných, jednoduchých a bezplatných spôsobov je systém alternatívneho riešenia sporov. Ak máte spotrebiteľský problém, s ktorým si neviete radi, kontaktujte nás.

#Dobre vedieť

Ako ušetriť pri nákupoch vianočných potravín? 
Vianoce prichádzajú a niet pochýb o tom, že za sviatočnú hostinu, aj vzhľadom na súčasné zvýšenie životných nákladov, tohto roku opäť zaplatíme viac. Existujú však spôsoby, ako za vianočnú večeru minúť menej a vyhnúť sa nadmernému plytvaniu jedlom. Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám tieto Vianoce pomôžu pri nákupoch potravín ušetriť.
Ako nakupovať vianočné darčeky s nízkym rozpočtom?
Sviatočné obdobie môže byť stresujúce nielen fyzicky, ale aj finančne. V duchu Vianoc máme tendenciu nakupovať impulzívne a míňať nad náš rozpočet. Preto, hoci sú oslavy súčasťou jedinečnej vianočnej tradície, je dôležité rozumieť aj potrebe šetriť a rozpočtovať. Ako postupovať pri nákupe darčekov pre vašich blízkych, ak je váš rozpočet nízky?
Ako si urobiť zelenšie Vianoce? 
V súvislosti s klimatickou krízou si postupne mnohí z nás uvedomujú, aké dôležité je žiť udržateľnejšie. Už malé zmeny môžu znamenať veľký rozdiel v znižovaní našej environmentálnej stopy, najmä počas Vianoc, kedy nakupujeme, spotrebúvame a vyhadzujeme viac. Vianoce sú o tradíciách, tak prečo si nevytvoriť novú rodinnú tradíciu zelených Vianoc. Jednoduché tipy ako na to nájdete v našom článku.
Ako recyklovať vianočný odpad? 
Vianoce sú obdobím, keď nás obklopuje ligotajúca a svietiaca výzdoba na každom kroku. Spolu s pozlátkou však toto sviatočné obdobie prináša aj množstvo odpadu, ktorý treba správne spracovať – recyklovať. Prečítajte si, ako znížiť odpad v domácnosti, ušetriť peniaze a pozitívne tak ovplyvniť životné prostredie aj na Vianoce.

#Zaujímavé videá

 

Ako aktívne šetriť energie v domácnosti 
Energetický trh sa rýchlo mení a spotrebitelia často nerozumejú zložitým vzťahom a novým trendom, ktoré prichádzajú. V rámci projektu Aktívny spotrebiteľ energií učíme spotrebiteľov ako rozpoznať nekalé praktiky, orientovať sa v právach a rozumieť obchodným podmienkam. V našom videu radíme, ako ušetriť správnym používaním domácich spotrebičov.
 

Vianočné online nakupovanie bez rizika 
Hoci v e-shopoch nakupujeme často, oplatí sa poznať riziká, ktoré so sebou prinášajú. Viete, aké informácie vám musí predajca poskytnúť ešte pred kúpou? Kedy a aký tovar môžete vrátiť? Aké sú lehoty na odstúpenie od zmluvy? Ste povinný platiť za poštovné?  Odpovede na tieto a iné otázky nájdete v našom videu.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad