fbpx
Milí čitatelia,

je tu leto a aj u nás, pod Tatrami, lámeme teplotné rekordy. Život sa však nezastavil ani v týchto horúcich dňoch a pred dovolenkami by sme Vás ešte v našom Spotrebiteľskom newsfiltri chceli upozorniť na prípravu nového, a podľa našich doterajších skúseností, aj veľmi užitočného nástroja na posilnenie vymožiteľnosti práv spotrebiteľov na Slovensku.

Ministerstvo spravodlivosti začne s prípravou legislatívy pre kolektívne žaloby na Slovensku ešte tento rok. Ako však vyplynulo z nášho prieskumu, väčšina Slovákov nie je s pojmom kolektívne žaloby oboznámená, nevedia, čo znamená, ani či na Slovensku vôbec existuje.

Európska únia pritom už minulý rok v novembri prijala smernicu, ktorá tento typ súdneho konania umožní. Členské štáty, vrátane Slovenska, majú teraz dva roky na to, aby smernicu pretavili do svojich národných zákonov.

Slovenskí spotrebitelia tak od leta 2023 nebudú musieť čeliť predajcom a poskytovateľom služieb na súdoch samostatne. K náhrade škody by sa mali poškodení jedným obchodníkom dostať spolu jednoduchšie, rýchlejšie a za rovnakých podmienok, ako občania v iných krajinách EÚ.

Kolektívne spotrebiteľské žaloby považujú za dobrú vec podnikateľské, aj spotrebiteľské organizácie. Na rozhodnutí slovenskej vlády však ostáva, či majú byť spotrebitelia do sporov zapojení automaticky, alebo sa budú musieť aktívne sami prihlásiť.

Nové pravidlá majú spotrebiteľom zaistiť náležitú ochranu pred hromadným poškodzovaním ich práv, a obchodníkom zasa priniesť primerané záruky pred zneužívaním súdnych sporov.

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov už zodpovedné autority upozornila na svoj záujem byť súčasťou pracovnej skupiny, ktorá sa implementáciou tejto smernice bude zaoberať. Ak vás táto problematika zaujíma, sledujte náš online Špeciál na EURACTIV.sk (https://euractiv.sk/section/spolocnost/special_report/kolektivne-zaloby-na-slovensku/) a dozviete sa všetko dôležité.

Príjemné čítanie i celé leto praje,

Petra Čakovská,
podpredsedníčka združenia

#Novinky

Máte problém so svojim mobilným operátorom?
Dajte nám o tom vedieť!

Nedovolil vám operátor ukončiť zmluvu a prejsť do inej siete, pretože ste mali uzavretú zmluvu na dobu určitú? Účtovali vám pokutu za predčasné ukončenie zmluvy? Dajte nám o sebe vedieť, viac info tu.

Pozor na cukor v raňajkových cereáliách
Porovnali sme obsah cukru v slovenských výrobkoch so situáciou v piatich iných štátoch. Niekoľko produktov z Rakúska a Slovinska splnilo odporúčané 15%-né maximum, no v priemere sa obsah cukru pohyboval okolo 23,9%, priemer slovenských výrobkov bol 24%. Najsladšie boli chorvátske vzorky, naopak najmenej cukru bolo v tých z Rakúska. Kompletné výsledky testu nájdete tu.

Dvojitá kvalita: Ako dopadol porovnávací test obľúbených Nesquikov?
V rámci medzinárodného porovnávacieho testu Food PRO raňajkových kakaových cereálií sme preverili aj prítomnosť prípadnej dvojitej kvality. Jeden výrobok sa ponúkal vo všetkých šiestich zúčastnených krajinách: kakaové guľôčky Nestlé Nesquik. Ako to dopadlo sa pozrite tu.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

V roku 2020 sa v prospech spotrebiteľov podarilo zachrániť takmer 80 000 eur

Spotrebiteľské poradenské centrá Spoločnosti ochrany spotrebiteľov v Poprade, Košiciach, Trnave a Bratislave riešili v pandemickom roku 2020 spolu 566 podnetov a v prospech spotrebiteľov sa podarilo zachrániť takmer 80 tisíc eur. Čítajte viac na tomto linku.

Bezplatné energetické poradenstvo pre domácnosti
Nevládzete, z rôznych dôvodov, platiť svoje účty za energie? Život vám strpčuje vlhkosť, prievan či plesne? Máte respiračné ochorenie? Chcete si zvýšiť komfort bývania, no nemáte dostatok financií na modernizáciu? Zapojte sa do nášho prieskumu, poradíme vám dostanete aj praktický darček. Viac TU.

#Zaujímavé videá

Nezávislé výsledky porovnávacieho testu projektu Food PRO

Väčšinu testovaných kakaových cereálií možno považovať skôr za dezert ako zdravé jedlo, pretože obsahujú viac ako 20 g cukru na 100 g produktu. Niektoré stále obsahujú palmový olej, len výnimočne disponujú certifikátom udržateľnej výroby kakaa a často sú balené v dvoch vrstvách Pozrite si naše videá tu.

#Užitočné rady

Zákaz reklamy založenej na online špehovaní

Väčšina z nás nechce byť špehovaná či dostávať reklamy na základe online sledovania a profilovania, dokazujú prieskumy nálady spotrebiteľov z Európy a USA, ktoré by mali byť silným signálom pre tvorcov politík, ako lepšie regulovať internet. Viac na tomto linku.

Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ posilňuje ochranu osobných údajov spotrebiteľov

Súdny dvor EÚ vo veci Facebook proti belgickému Úradu na ochranu osobných údajov rozhodol, že takýto vnútroštátny orgán môže podľa GDPR, pri cezhraničnom spracovaní údajov, podať žalobu vo svojej krajine, aj keď táto spoločnosť sídli v inde v EÚ. Celé znenie tu.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad