fbpx

 

Milí spotrebitelia, vážení čitatelia,

v aktuálnom čísle nášho Spotrebiteľského newsfiltra sa s Vami podelíme o niekoľko dobrých správ.

Aj Vy máte doma v šuflíku klbko pomotaných nabíjačiek k starým mobilným telefónom, ktoré už nepoužívate? Že nepatríte k poctivcom, ktorí ich pravidelne odnášajú do elektroodpadu? Potom je nová dohoda EÚ o použití jednotnej nabíjačky na všetky menšie prenosné elektronické zariadenia pre Vás dobrou správou.

Od jesene 2024 podľa nových pravidiel už nebudeme potrebovať novú nabíjačku a kábel pri každom nákupe nového zariadenia. Mobilné telefóny, tablety, elektronické čítačky, slúchadlá, digitálne fotoaparáty, ručné konzoly na video hry a prenosné reproduktory, ktoré sa dajú nabíjať pomocou kábla, budú mať, bez ohľadu na výrobcu, rovnaký port USB typ-C. Notebooky sa novým požiadavkám budú musieť prispôsobiť do 40 mesiacov od nadobudnutia účinnosti novej smernice tiež.

A pozitívnou správou pre spotrebiteľov a domácnosti je aj spustenie druhého kola štátneho programu Zelená domácnostiam. Rozpočet projektu má byť navýšený o 30 miliónov eur a o podporu môžu žiadať všetky domácnosti, ktoré ukončia inštaláciu zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie do konca septembra 2023. Keďže záujem o príspevky na tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, slnečné kolektory a fotovoltické panely exponenciálne rastie, nepremeškajte príležitosť. Výzva bude spustená už tento pondelok 13.7.2022.

Príjemné čítanie praje

Petra Čakovská, podpredsedníčka S.O.S.

#Novinky
Aj potraviny po skončení minimálnej trvanlivosti sa môžu predávať

Od 1. júla 2022 sa už aj na Slovensku môžu predávať potraviny po uplynutí ich dátumu minimálnej trvanlivosti. Takéto potraviny je možné predávať len vo svojich vlastných prevádzkach a len konečnému spotrebiteľovi.

Viac na na tomto linku.

Britská legislatíva zaručí prístup k hotovosti najmä kvôli zraniteľným spotrebiteľom

Britská vláda pripravuje zákon, ktorý má ochrániť prístup občanov k hotovosti a zabezpečiť vrátenie peňazí tým, ktorí o ne podvodne prišli. Profitovať z neho budú najme zraniteľné skupiny, ktoré trpia tzv. digitálnou chudobou.

Celý článok na tomto linku.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE
Ako predísť vysokým nedoplatkom na energiách v roku 2023?

Pozor na nedoplatky za energie na jar 2023. Podľa ekonómov regulovaná cena plynu pre domácnosti môže narásť aj o viac ako 150%. Skontrolujte a nastavte si zálohové platby za energie na rok 2022 podľa súčasných cien.

Celý článok nájdete tu.

Nedajte sa uloviť podvodníkom vo virtuálnom priestore

Dali by ste cudziemu človeku len tak peniaze alebo kľúče od bytu? Určite komukoľvek nedovolíte na počkanie prefotiť si váš občiansky preukaz. Zlodejom a podvodníkom sa darí najmä vo virtuálnom prostredí, kde sa ktokoľvek môže presvedčivo vydávať za kohokoľvek. Na čo si dať pozor?

Celý článok nájdete tu.

#Dobre vedieť
Baterke e-biku neprospieva zima a čas

Batéria elektrického bicykla časom slabne a stráca svoju pôvodnú kapacitu. Prinášame vám rady belgickej spotrebiteľskej organizácie Test-Achats, ako predísť jej rýchlemu starnutiu a čo robiť, keď už dostatočne neplní svoju funkciu.

Viac sa dočítatena tomto linku.

REPowerEU môže urýchliť zelenú energetickú transformáciu, no je potrebné odstrániť prekážky pre spotrebiteľov

Členské krajiny, a teda aj Slovensko, majú spotrebiteľov podporiť pri investovaní do opatrení energetickej účinnosti a obnoviteľných zdrojov energie, žiada Európska komisia.

Viac sa dočítate na tomto linku.

#Zaujímavé videá
Zaujímavé video od našej partnerskej organizácie z Islandu

Internet zmenil naše životy, no zatiaľ čo my si pokojne surfujeme, mnoho cudzích očí nás pri tom sleduje…

Video nájdete tu.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

 

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad