fbpx
Milí spotrebitelia, vážení čitatelia,

Európska únia minulý rok prijala smernicu, ktorou dala spotrebiteľom právo čeliť nekalým obchodníkom v sporoch o náhradu škody spoločne. Systém nastavila tak, aby neskĺzol k šikane podnikateľov, a národné orgány dostali do rúk viaceré dôležité rozhodnutia.

Ak sú slovenskí spotrebitelia poškodení nejakou firmou dnes, a tá nie je ochotná situáciu napraviť, musia sa náhrady domáhať na súde. Ten ale môže trvať roky a svojou cenou niekoľkonásobne prevýšiť spôsobenú škodu.

Až 79% európskych spotrebiteľov by ochotne pri poškodení firmu žalovalo, ak by do toho mohli ísť spoločne. A túto možnosť budú mať aj Slováci, nová smernica by mala začať platiť od júna 2023.

Členské štáty si sami môžu vybrať systém, v ktorom budú všetci poškodení zaradení do sporu automaticky, alebo sa do neho bude každý poškodený spotrebiteľ musieť iniciatívne prihlásiť sám. Prečítajte si náš špeciál Kolektívne žaloby na Slovensku a možno zistíte, ktorá možnosť by lepšie vyhovovala práve Vám.

Nebojte sa, nejdeme Vás pred sviatkami trápiť a v našom Spotrebiteľskom newsfiltri sme si pripravili aj vianočnejšie témy. A pre nás, spotrebiteľov, najmä dobré správy. Tak sa pohodlne usaďte a prečítajte si, ako už čoskoro možno ušetríme na energiách a kúrení, ako si preklepnúť e-shop aj ako nakupovať lacné potraviny.

Príjemné prežitie Vianočných sviatkov, Šťastný Nový rok a najmä pevné zdravie

praje Petra Čakovská, podpredsedníčka S.O.S.

 

#Novinky
Zbohom plyn: tepelné čerpadlá už čoskoro najlacnejšou voľbou zeleného vykurovania pre spotrebiteľov

Čoraz dramatickejšie dopady klimatickej krízy nás všetkých v krátkom čase prinútia zmeniť spôsob vykurovania a prejdeme k efektívnejším alternatívam. Podľa novej štúdie budú tepelné čerpadlá pre spotrebiteľov najlacnejšou možnosťou zeleného vykurovania.

Neveríte? Tak čítajte.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE
Lacné nákupy u susedov – pomarančové prekvapenie

Porovnali sme kvalitu najlacnejších potravín v Nemecku, Rakúsku, Čechách, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku. V októbrovom článku ste mohli nájsť výsledky porovnania mliečnych výrobkov, údeného mäsa a vajec, a teraz prišli na rad chlieb, sušienky, detská výživa a pomarančový džús. Ako to dopadlo si prečítajte tu.

#Dobre vedieť
Ako bezpečne nakupovať na internete

Aj vy čoraz častejšie nakupujete online? Radosť z dostupnosti služieb vám môže pokaziť zlý výber internetového obchodu. Univerzálna rada ako nesadnúť na lep podvodníkom neexistuje, ale niekoľko odporúčaní pomôže toto riziko výrazne znížiť. Ako si vybrať správny e-shop a nespáliť sa? Viac o téme tu.

#Zaujímavé
Ombudsmana pre odberateľov energie

Spotrebitelia energií po novom môžu o pomoc požiadať ÚRSO ombudsmana. Virtuálna platforma umožní rýchlu a účinnú pomoc, pretože prepája znalosti odborníkov energetického regulátora a spotrebiteľských združení, ktoré na Slovensku pôsobia. ÚRSO ombudsmana nájdete na tomto linku.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad