fbpx

Čítanie pre zvedavých spotrebiteľov…

Milí spotrebitelia, vážení čitatelia,

ohlásený nárast cien elektriny a plynu a koniec prvého z alternatívnych dodávateľov zmobilizoval slovenských politikov k diskusii o energetickej chudobe. Jednou z kľúčových obáv aj nášho spotrebiteľského združenia je, aby 18% zvýšenie cien plynu a 15% zvýšenie cien elektriny nepocítili najviac práve tí najchudobnejší občania Slovenska.

V roku 2020 žilo na Slovensku pod úrovňou príjmovej chudoby viac ako 600 000 ľudí, pričom najohrozenejšími boli viacdetné domácnosti, neúplné domácnosti a deti do 18 rokov. Podľa prieskumu Štatistického úradu SR z júla 2021 bolo v roku 2020 ohrozených príjmovou chudobou celkom 11,4 % obyvateľov Slovenska.

Zemplín, ležiaci na hranici s Ukrajinou, je jedným z najchudobnejších regiónov našej krajiny i EÚ, a preto sme nedávno práve v tejto oblasti uskutočnili sériu školení o energetickej chudobe, dostupnej štátnej pomoci a možných úsporách. Mnohé domácností v tomto regióne svoje domy stále vykurujú drevom, ktoré je ľahko dostupným a lacným palivom v regióne s nízkym priemerným príjmom. Na zimu sa rodiny často sťahujú do jednej miestnosti s pecou či ohrievačom a zvyšok domu vôbec nepoužívajú…

Aj tieto domácnosti majú záujem o modernizáciu vykurovacieho systému, inštaláciu tepelného čerpadla či fotovoltiku, no spolufinancovanie nastavené v štátnych podporných schémach je pre nich neprekonateľnou prekážkou. Dotáciu nemajú šancu získať ani kvôli nedostatočných administratívnym či počítačovým zručnostiam, veď napríklad podpora na nákup tepelných čerpadiel, spustená cez internet na začiatku septembra 2021, sa s rozpočtom 5,7 milióna eur vyčerpala za štyri hodiny…

Nielen energetika však udáva tón spotrebiteľského sveta. Konečne došlo k pozitívnemu prelomu aj v dopravnom sektore a letecké spoločnosti musia spotrebiteľom vrátiť peniaze za lety zrušené ešte počas prvej vlny pandémie. A spolu s českými kolegami sme pre vás porovnali kvalitu najlacnejších vybraných druhov potravín v Čechách, Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku. 

Príjemné čítanie a farebný október praje

Petra Čakovská,
podpredsedníčka združenia

#Novinky

Zákazníci Slovakia Energy bez elektriny a plynu neostanú

Ste jedným z vyše 300 000 zákazníkov, ktorí od Slovakia Energy odoberali plyn či energiu.

Pozrite sa ako postupovať, aby ste v pokoji zvážili iné ponuky tu.

Lacné nákupy u susedov: Kvalita za málo peňazí?

Porovnali sme mrazenú pizzu, mliečny dezert, krájaný eidam, jahodový jogurt, dusenú šunku, párky a vajcia predávané v nemeckom Aldi, poľskej Biedronke, rakúskom Spare, maďarskom Auchane a českom i slovenskom Kauflande.

Ako to dopadlo? Prečítajte si náš článok na tomto linku.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Letecké spoločnosti musia vrátiť spotrebiteľom peniaze za poukazy za zrušené lety

Po tom, čo spotrebiteľské organizácie upozornili na systematické porušovanie práv cestujúcich v leteckej doprave sa 16 veľkých leteckých spoločností so sídlom v EÚ zaviazalo dodržiavať stanovené pravidlá. Budú voči spotrebiteľom transparentnejšie a vrátia spotrebiteľom peniaze za neuskutočnené lety?

Viac info tu.

Bezplatné energetické poradenstvo pre domácnosti

Nevládzete, z rôznych dôvodov, platiť svoje účty za energie včas a v plnej výške? Život vám strpčujú je vlhkosť, prievan či plesne? Máte respiračné ochorenie? Chcete si zvýšiť komfort bývania, no nemáte dostatok financií na modernizáciu? Zapojte sa do nášho prieskumu, poradíme vám dostanete aj praktický darček.

Viac na tomto linku.

#Zaujímavé videá

 

Čo brzdí spotrebiteľov investovať do modernizácie bývania 

 

Modernizácia bývania je pre spotrebiteľov vždy výzva a ide o jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Identifikovali sme niekoľko prekážok, ktoré  v súčasnosti renováciu rodinných domov a bytov na Slovensku brzdia.

Celý článok tu.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad