fbpx

“Nahmatal som si hrčku, vyľakal som sa a rýchlo som volal lekárovi, aby ma objednal na vyšetrenie. Chcel som čím skôr vedieť, na čom som,“ začína svoje rozprávanie pán Ondrej.  Sestrička mu ponúkla prvý voľný termín až o dva týždne. Jedným dychom však dodala, že za poplatok desať Eur môže prísť už v nasledujúci deň.

“Manžel sa necítil dobre, sám by k lekárovi nešiel, tak som sa rozhodla, že ho objednám. Poznám ho, viem, že z každého termínu by sa snažil vyvliecť, preto som sestričke vysvetlila, že nemôžeme čakať. Ponúkla mi termín ešte v ten istý deň. Presne na poludnie za 10 Eur, popoludňajšie termíny však už boli za dvojnásobok,” krúti hlavou pani Dagmar. “Som prekvapená, nevedela som, že sa u nás už dražia i termíny u lekára…”

Zákon pojem „prednostné vyšetrenie“ nespresňuje. Podľa internetového portálu pravo-medicina.sk Komory pre medicínske právo MEDIUS výšku poplatkov za prednostné vyšetrenie u lekára určujú samosprávne kraje a zdravotnícke zariadenia ich môžu účtovať na základe konkrétneho vydaného povolenia. V priestoroch čakárne má byť vyvesený cenník a oznam o ordinačných hodinách, ktoré sú pre platiacich pacientov vyhradené. Lekár pri prevzatí poplatku musí pacientovi vystaviť doklad o zaplatení. Súkromný lekár musí navyše do priestorov čakárne vyvesiť župou schválenú žiadosť o tom, že je oprávnený poplatok vyberať. A rozsah ordinačných hodín, počas ktorých môžu lekári prednostných pacientov prijímať, nesmie presiahnuť štvrtinu času celkových ordinačných hodín.

Napríklad v Banskobystrickom kraji župa stanovuje poplatok maximálne 3.32 Eur v čase od 6:00 do 15:00 a najviac 9.96 Eur po 15-tej hodine. V Košiciach, okolí Košíc, Trebišove a Rožňave je poplatok maximálne 9.96 Eur, v Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a Gelnici 6.64 Eur. Prešovský kraj rozlišuje ambulancie a poplatky u nás patria k najvyšším. Všeobecná ambulancia v okresnom meste má maximálny poplatok za prednostné vyšetrenie vo výške 14.94 Eur, mimo okresného mesta je to 13.28 Eur. Špecializovaná ambulancia v okresnom meste môže účtovať do 16.60 Eur, mimo okresného mesta je to 14.94 Eur. Najlepšie sú na tom pacienti v Trenčianskom kraji, kde župa povolila účtovať len 3.32 Eur.

Realita je však iná a dvadsať eurový poplatok je smutne ironickou spomienkou na “Zajacove dvadsaťkorunáčky”. Navyše, ani poplatok vám nezaručí, že sa na vyšetrenie dostanete hneď. Pán Ondrej je však napriek tomu spokojný. “Zaplatil som dvadsať Eur a v čakárni som presedel štyri hodiny, kým som prišiel na rad.  Radšej však čakať štyri hodiny ako dva týždne…”

 

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad