fbpx

Opäť je tu obdobie, keď nás obklopila ligotajúca a svietiaca výzdoba. Spolu s pozlátkou však toto sviatočné obdobie prináša aj množstvo odpadu, ktorý treba správne spracovať. Prečítajte si, ako znížiť odpad, ušetriť peniaze a pozitívne ovplyvniť životné prostredie na Vianoce.

Odložte si darčekové tašky, nepoužité štítky či stuhy

Balenie darčekov na Vianoce generuje obrovské množstvo odpadu. Darček sa nezdá byť plnohodnotný, ak nie je zabalený v krásnom papieri, ozdobenom stuhami a mašľou. Po rozbalení darčekové tašky, stuhy a baliaci papier nevyhadzuje. Môžete ich použiť na budúci rok!

Vianočné krabice ako recyklačné boxy

Po Vianociach sa v mnohých domácnostiach nazhromaždia rôzne krabice. Rýchlo, jednoducho a ekologicky sa ich zbavíte odvezením do zberného či recyklačného dvora. Môžete ich tiež darovať charite či škole. Krabice môžete použiť aj doma na usporiadanie skríň, skladovanie sezónnych predmetov alebo svoje remeselné projekty.

Opätovné použitie vianočných ozdôb

Pri kúpe vianočných dekorácií vyberajte také, ktoré môžete znova použiť. Opätovne použiteľné dekorácie nemusíte vymieňať každý rok, znížite množstvo odpadu a ušetríte peniaze!

Náš tip: Ako si urobiť zelenšie Vianoce

Kompostovanie potravinového odpadu

Potravinový odpad z vianočného menu môžete premeniť na cenné hnojivo. Ak máte rodinný dom, môžete ho použiť na skvalitnenie vašej záhrady. Keď záhradu nemáte, svoj potravinový odpad kompostujte vo vnútri, v kompostovacom zariadení. Rôzne typy sa dajú nájsť na internete a môže to byť skvelý darček pre ekologicky zmýšľajúcich priateľov. Ak kompostovacie zariadenie nemáte, odpad odneste do biokontajnera. Nájdete ich už v takmer každom slovenskom meste.

Zvyšky jedla

Potraviny a suroviny s dlhšou životnosťou, ktoré nezjete, a najmä tie, ktoré nepodliehajú skaze, môžete darovať potravinovej banke, priamo bezdomovcom alebo charite. Opýtajte sa rodiny a priateľov, či by vedeli využiť jedlo, ktoré už nechcete či nepotrebujete. Snažte sa vyhnúť plytvaniu potravín za každých okolností.

Náš tip: Ako ušetriť pri nákupoch vianočných potravín

Zmena účelu vianočných pohľadníc

Vianočné pohľadnice nevyhadzujte, môžete ich znova použiť ako menovky na darčeky, v zošitoch ako záložky, darčekový baliaci papier alebo z nich vytvoriť rôzne dekorácie. Charitatívne organizácie, miestni umelci, remeselníci i deti v škôlkach či školách sú veľmi kreatívni a ocenia, keď im pohľadnice darujete.

Opätovné obdarovanie

Každý z nás už dostal darček, ktorý sa mu nepáčil alebo ho nepotreboval. Nechcený darček nevyhadzujte, môžete ho znova použiť ako narodeninový darček pre niekoho iného.

Upratanie šatníka po sviatočnom období

Ak pravidelne dostávate vianočné svetre a iné oblečenie so sobmi, zbierka sa rokmi rozrastie. Nepotrebné vianočné mikiny a tematické oblečenie darujte rodine či charite alebo sa opýtajte, či ich vedia využiť v školách alebo miestnom ochotníckom divadle pri príprave vianočného predstavenia či školskej besiedky.

Stará elektronika

Jedným z častých vianočných darčekov sú elektrospotrebiče pre domácnosť či zábavu. Keď sa po Vianociach budete chcieť starej elektroniky, na ktorú už sadá prach, zbaviť, nájdite účinné spôsoby ich správnej likvidácie. Niektoré môžu obsahovať škodlivé materiály. Elektroniku nikdy nevyhadzujte do koša, skončí na skládke a to je ten naj neekologickejší spôsob!

Likvidácia vianočného stromčeka

Kompostovanie. Stromček pomôže rozložiť ďalšie organické materiály, a výsledkom bude kompost bohatý na živiny pre vašu záhradu.

Vytvorenie nových dekorácií. Starý umelý stromček môžete rezať, ohýbať a formovať. Vytvorte peknú girlandu alebo veniec, alebo ho môžete použiť na vytvorenie stredovej časti stola alebo súpravy držiakov na obrúsky.

Recyklácia. V zberných dvoroch môžete svoj stromček odniesť na mulčovanie alebo ďalšie projekty obnovy biotopov.

Nechajte stromček vonku v deň zberu. Niektoré obce ponúkajú pomoc pri likvidácii stromčekov ako súčasť svojich štandardných služieb zberu odpadu. Informujte sa v organizácii, ktorá má vo vašom meste na starosti správu komunálnych služieb, kedy prídu vyzdvihnúť vianočný stromček spred vášho domu.

Znovu zasaďte. Keď ste si kúpili strom s koreňmi, môžete ho znova zasadiť. Opätovná výsadba stromu môže byť náročná, ale pri správnom postupe to možné je.

Ako správne recyklovať vianočný odpad

Sviatky sú časom radosti a dobrej nálady. Začnime Nový rok ekologickejšie zrecyklujeme svoj vianočný odpad správne:

Kartónové škatule zložte, rozstrihajte, rozrežte a odstráňte z nich lepiace pásky.

Baliaci papier zložte, prípadne potrhajte na menšie kúsky. Aj z neho odstráňte lepiace pásky, stužky a iné ozdoby.

Plastové obaly potravín patria do žltého kontajneru, pretože proces recyklácie nemá problém so zvyškami potravy a mastnotou. Do tohto kontajnera by sme však nemali vyhadzovať nespotrebované potraviny. Zvyšky jedla patria do zmesového komunálneho odpadu, mimo zložiek, ktoré sa zbierajú s bio odpadom.

Ak je zberná nádoba na sklo preplnená, neukladajte sklenené predmety vedľa kontajnera, radšej počkajte, kým bude prázdna a prineste sklo znova.

Pokazené svetielka na stromček patria do elektro odpadu, miestom spätného zberu tohto druhu odpadu sú predajne, kde ste ich kúpili, elektropredajne či zberný dvor. Nikdy ich nevyhadzujte do komunálneho odpadu!

Rozbité sklenené vianočné ozdoby obsahujú množstvo komponentov, ktoré sa nedajú ďalej recyklovať, preto ich vždy vyhoďte do čierneho, zmesového komunálneho kontajnera.

Darčekové stuhy patria do žltého kontajnera. Najlepší spôsob ich recyklácie je odložiť si ich na ďalšie použitie do budúcna.

Použitý kuchynský olej zbierajte do plastovej fľaše, a keď je plná, odneste na zberný dvor.

Neviete čo s použitým papierom na pečenie? Patrí do čierneho, komunálneho kontajnera.

A na záver – pamätajte: Najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne…

Ilustračné foto: www.picjumbo.com

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad