Európska komisia zaviedla tri nové nástroje na ďalšiu podporu energetickej účinnosti a ekodizajnu výrobkov a spotrebičov pre domácnosti na trhu v EÚ. Novo spustený webový portál verejnosti sprístupňuje informácie o energetickej účinnosti výrobkov; boli prijaté nové pravidlá na zabezpečenie lepšej kvality online informácií o výrobkoch označených energetickými štítkami; a zároveň boli zverejnené nové odhady, podľa ktorých politika EÚ v oblasti ekodizajnu a označovania spotrebičov energetickými štítkami znížila ročné výdavky spotrebiteľov v roku 2022 o takmer 90 miliárd eur. V roku 2030 by táto suma mohla byť ešte vyššia, až 150 miliárd eur ročne.
30 rokov od vzniku prvého energetického štítku je politika EÚ v oblasti ekodizajnu a energetických štítkov pre občanov EÚ, náš energetický systém, konkurencieschopnosť a životné prostredie rovnako dôležitá ako kedykoľvek predtým. Vďaka tomu, že tieto politiky podporujú vývoj a zavádzanie energeticky účinných, trvanlivejších a opraviteľných výrobkov, pomáhajú spotrebiteľom šetriť, a zároveň znižujú aj náklady výrobcov.
Spotrebitelia chcú spravodlivé podmienky pre seba aj planétu, chcú šetriť energiu a používať svoje spotrebiče čo najdlhšie. V praxi je to však často komplikované. Vďaka opatreniam v oblasti ekodizajnu a označovania spotrebičov energetickými štítkami môžu európske domácnosti každoročne ušetriť na svojich účtoch za energiu až 1 800 eur. Nový portál pomôže spotrebiteľom zistiť, ako energeticky účinné sú ich spotrebiče.
Energetické štítky a ekodizajn naštartovali inovácie a podporili hospodársku súťaž pri vývoji špičkových technológií medzi spoločnosťami, ktoré spotrebiteľom ponúkajú aj ďalšie funkcie a výhody. Tieto opatrenia umožňujú výrobcom získať konkurenčnú výhodu investíciou do výskumu a vývoja, a odlíšiť tak svoje výrobky. Spustenie nového webového portálu o energeticky účinných výrobkoch pomôže aj obchodníkom dodržiavať právne predpisy a zjednoduší výmenu informácií medzi zainteresovanými stranami.
Podľa zverejnenej „Prehľadovej správy o vyúčtovaní vplyvu ekodizajnu na rok 2023“, ktorá uvádza aktualizované odhady kombinovaného vplyvu politík v oblasti ekodizajnu a označovania, data dokazujú, že minimálne požiadavky EÚ a informácie pre spotrebiteľov, poskytnuté prostredníctvom energetického štítku, boli spoločne hlavnou hnacou silou výrobcov inovovať a vyrábať efektívnejšie výrobky. Zdôrazňujú tiež výhody nových požiadaviek na životnosť a opraviteľnosť, ktoré sa postupne zavádzajú pri revízii pravidiel. Odhaduje sa, že vďaka účinnejším výrobkom s dlhšou životnosťou by každá domácnosť v roku 2022 ušetrila v priemere 290 eur, a táto suma by sa v roku 2030 mala ešte zvýšiť na 475 eur ročne na domácnosť, v porovnaní so scenárom bez ekodizajnu a označovania.
Pozadie
Od roku 1994 sa na mnohé energeticky náročné domáce spotrebiče ako chladničky, práčky a umývačky riadu vzťahujú požiadavky EÚ na označovanie energetickými štítkami, ktoré majú spotrebiteľom pomôcť identifikovať energeticky účinné výrobky. O 30 rokov neskôr je energetický štítok EÚ s farebným odstupňovaním od A po G jedným z najrozšírenejších symbolov EÚ. Prieskumy ukázali, že viac ako 90 % občanov EÚ tento symbol videlo a 4 z 5 opýtaných uviedli, že sa ním riadili aj pri výbere spotrebičov.
Od roku 2019 sú dodávatelia výrobkov označených energetickým štítkom povinní registrovať svoje modely v systéme EPREL, čo má uľahčiť dohľad nad trhom zo strany orgánov krajín EÚ, a spotrebitelia a verejní obstarávatelia môžu ľahko identifikovať energeticky účinné modely na trhu EÚ. V roku 2022 Komisia spustila online rozhranie EPREL s možnosťou vyhľadávania, kde spotrebitelia nájdu podrobnosti o modeloch výrobkov označených energetickým štítkom. Databázu čoraz častejšie využívajú aj online predajcovia a platformy ako Google alebo Amazon, aby používateľom zobrazovali správne energetické štítky EÚ. Databáza EPREL obsahuje viac ako 1,5 milióna registrovaných modelov tisícov prevádzkovateľov (výrobcov, dovozcov alebo splnomocnených zástupcov), a jej verejné vyhľadávacie rozhranie má približne 1 milión zobrazení mesačne.
Zdroj foto: >https://www.anec.eu/priorities/energy<