fbpx

Robia potraviny rádioaktívnymi? Oberajú potraviny o nutričnú hodnotu? Uvoľňujú žiarenie, ktoré spôsobuje choroby? Mýtov o mikrovlnkách je veľa, preto sa pokúsime odstrániť pochybnosti.

Na rozmrazovanie, ohrievanie, varenie a grilovanie sa v našich kuchyniach etablovala aj mikrovlnka. No pochybnosti o jej negatívnom vplyve na potraviny a zdravie kolujú naďalej. V niektorých prípadoch je dokonca spochybnená aj ich bezpečnosť.

Povedať, že tieto „pece“ robia potraviny rádioaktívnymi alebo prinajmenšom chudobnejšími na živiny, že spôsobujú vznik nádorov alebo z nich uniká žiarenie, je nezmysel. Poďme k faktom. Mikrovlnné rúry nie sú rádioaktívne. Pracujú s elektromagnetickými vinami ako aj rádio. Práve objav rádiových vĺn v 20-tych rokoch 20. storočia umožnil aj vývoj týchto zariadení.

Elektromagnetické vlny prenikajú do jedla a spôsobujú miešanie molekúl vody. Táto energia sa premieňa na teplo, ktoré jedlo absorbuje. Aj preto môžu byť potraviny s vysokým obsahom vody, ako je čerstvá zelenina, uvarené rýchlejšie ako iné veľmi kompaktné potraviny. To však neznamená, že mikrovlny menia DNA vody v nich ohriatej, hlavne preto, že voda DNA nemá.

Nie je pravda, že mikrovlny menia zloženie jedla. Mikrovlny rozvibrujú molekuly vody v jedle a zohrievajú ich. Ale nemenia ich, ani nerobia jedlo rádioaktívnym.

Nie, všetky plasty do mikrovnky nepatria. Niektoré, keď sa zahrejú priamym kontaktom s veľmi horúcimi prípravkami (mikrovlny prechádzajú týmto materiálom), môžu podporovať migráciu častíc do potravín. Mali by ste preto používať iba tie plasty, ktoré sú vhodné alebo radšej sklo.
Mikrovlny z rúry neuunikajú. Ak je v dobrom stave, nemôžu prechádzať stenami ani dverami.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad