fbpx

Oxid titaničitý (E 171), biele farbivo, ktoré nájdeme napríklad v žuvačkách či cukrovinkách, sa v potravinárstve používa už veľmi dlho. V posledných rokoch sa však objavili pochybnosti o jeho zdravotnej nezávadnosti a európske úrady preto nechali jeho bezpečnosť detailne posúdiť. A od 7. februára 2022 je zakázané oxid titaničitý pri výrobe potravín ďalej používať.

Toto „éčko“ veľmi dobre odráža svetlo a bez problémov pohlcuje UV žiarenie, vďaka čomu sa používa ako biely pigment pri výrobe farbív alebo ako UV filter v opaľovacích krémoch. Niekoľko desaťročí sa pod kódom E 171 používal i ako biele potravinárske farbivo.

Opakované posúdenie zdravotnej nezávadnosti oxidu titaničitého realizoval Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a výsledky boli známe už v roku 2016. Vtedajšia štúdia síce potvrdila, že oxid titaničitý za určitých podmienok nepredstavuje zdravotné riziko, no vedci v posudku upozornili, že na jednoznačné závery chýbajú ďalšie toxikologické skúšky.

Ako problematická sa ukázala veľkosť častíc titanového pigmentu. Až 50% totiž môžu tvoriť nano častice s veľkosťou do 100 nm. Zároveň se tiež zistilo, že po prechode tráviacim traktom sa oxid titaničitý z tela celkom nevylúči, a veľmi malé množstvo (do 0,1%) sa môže vstrebať do organizmu. Európske úrady preto navrhli sprísniť požiadavky na zloženie farbiva E 171, čo sa veľkosti jeho častíc týka a presne obmedziť podiel nanomateriálu v ňom obsiahnutom. Keďže pôsobenie nano častíc v ľudskom tele nie je zatiaľ úplne preskúmané, realizovala EFSA aj ďalšie posúdenie oxidu titaničitého zameraného práve týmto smerom.

Výsledky dodatočného vedeckého posúdenia v roku 2021 priniesli jednoznačný záver: farbivo E 171 už nemožno považovať za bezpečné potravinárske aditívum. Dôvodom boli predovšetkým možné genotoxické účinky nanočastíc oxidu titaničitého. Niekoľko experimentálnych štúdií totiž potvrdilo jeho účasť na zmenách DNA v rôznych typoch buniek, čo by mohlo viesť k vývojovým poruchám plodov, prípadne k rozvoju nádorových ochorení. Nové posúdenie nemohlo tieto riziká vylúčiť, preto EFSA k bezpečnosti oxidu titaničitému vydala zamietavé stanovisko.

Potenciálne nebezpečné látky nie je možné pri výrobe potravin používať, preto Európska komisia dňa 14. januára 2022 vydala nariadenie 2022/63, ktorým sa od 7. februára 2022 použitie potravinárskeho aditíva E 171 zakazuje. Šiesť mesiacov však ešte platí prechodné obdobie, kedy je ešte možné vyrábať potraviny podľa starých pravidiel. Po 7. auguste 2021 však bude možné už len dopredať už vyrobené zásoby.

S oxidom titaničitým sa však budeme stretávať aj naďalej, používa sa totiž i pri výrobe liečiv. Tam o jeho osude rozhoduje Európska lieková agentúra EMA. Tá zatiaľ E 171 nezakázala, pretože farmaceuti zaňho zatiaľ nemajú plnohodnotnú náhradu.

Pozrite si tiež: https://www.youtube.com/watch?v=mF_4bmGw9AU

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad