Posledná šanca pre Slovákov žiadať odškodné v kauze Dieselgate

Posledná šanca pre Slovákov žiadať odškodné v kauze Dieselgate

Spoločnosť Financialright GmbH, ktorá v súčasnosti prostredníctvom spotrebiteľského združenia Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) Poprad zhromažďuje aj registrácie slovenských majiteľov automobilov s manipulovaných emisným softvérom, podala 29. marca 2018 už v poradí tretiu kolektívnu žalobu. Ako o tom informovala slovinská spotrebiteľská organizácia Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) na včerajšej tlačovej konferencii v Ľubľane, po Nemecku a Švajčiarsku bude teda na nemeckom súde obhajovať aj spolu 6 024 nárokov náhrady škody slovinských spotrebiteľov, ktorí si kúpili alebo prenajali vozidlo postihnuté škandálom. Dieselgate sa týka systematickej manipulácie emisií oxidu dusíka u viac ako 11 miliónov vozidiel Volkswagen, vrátane dcérskych Audi, Seat a Škoda po celom svete.

Slovenskí majitelia týchto automobilov sa do kolektívnej akcie môžu na stránke sk.myright.com prihlásiť ešte do 17. apríla 2018.

Výrobca automobilov odmieta odškodniť svojich európskych zákazníkov, preto sa spotrebiteľské organizácie, ktoré sú členmi Európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC v roku 2017 v spolupráci s Financialright GmbH z Hamburgu spojili, aby tunajším majiteľom áut ponúkli kolektívny postup vymoženia nároku na náhradu škody bez rizika. Počas štvormesačnej kampane v Slovinsku sa do kolektívnej akcie registrovalo spolu 6 500 slovinských majiteľov áut, čo je v kontexte celkového počtu poškodených majiteľov automobilov v tejto krajine jedinečným úspechom v rámci celej Európy.

Náklady súdneho konania znáša spoločnosť Financialright GmbH, v prípade prehry na súde majitelia áut neplatia žiadne trovy.

6. novembra 2018 podali Financialright GmbH kolektívnu žalobu v mene 15 374 majiteľov áut z Nemecka, následne uplatnili nárok aj v mene viac ako 2 000 švajčiarskych zákazníkov tohto výrobcu. Kampaň na registráciu slovenských majiteľov áut končí 17. apríla 2018 a o podaní kolektívnej žaloby rozhodne počet registrovaných na Slovensku.

Zdieľaj tento článok