15. marec – Nezmyselná vojna obnažila jednu z najväčších slabín Slovenska – našu závislosť na energii z Ruska. Pre zvyšujúce sa ceny na to najviac doplatia zraniteľní spotrebitelia. Dnes je Svetový deň spotrebiteľských práv a preto chceme upozorniť zodpovedné autority, že práve teraz je bod nula, od ktorého by už všetky naše ďalšie politiky mali smerovať k zvyšovaniu energetickej efektívnosti a sebestačnosti, s maximálnym využitím obnoviteľných zdrojov energie.

Slovenské domácnosti zažili za posledné dva roky niekoľko cenových šokov za sebou. Počas pandémie stúpli ceny energií a zároveň klesli príjmy, takže energie sa nám splácali ťažšie. Koncom minulého roka prišiel ďalší rast cien energií a dôsledky vojny na naše peňaženky si dnes nikto ešte netrúfne vyrátať. Popri záchrane utečencov a pomoci Ukrajine sa však debata o domácnostiach postihnutých rastom cien odsunula do úzadia.
“Európska spotrebiteľská organizácia BEUC, ktorej sme členom, už dlhšie upozorňuje Európsku komisiu a členské štáty, aby prestali z verejných zdrojov dotovať fosílne palivá. Potrebujeme, aby štát oveľa viac podporil rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a odstránil množstvo administratívnych a legislatívnych prekážok, ktoré s tým súvisia. Na inštaláciu fotovoltických panelov sa čaká mesiace, nemáme dostatok inštalatérov. Štatistiky z Európy ukazujú enormný rast predaja napr. tepelných čerpadiel, Slovensko je posledné v EÚ. Ak by EÚ a členské štáty podporili rozvoj ekosystému obnoviteľných zdrojov energie, dokázali by sme znížiť závislosť na ruskom plyne a ochrániť najchudobnejších,” uviedla Petra Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov.

Majitelia starých dieselových áut a domácnosti, ktoré kúria drevom, plynom či uhlím, budú čoskoro platiť vyššie dane a čeliť aj iným legislatívnym bariéram. V sektore budov sú významnými znečisťovateľmi práve nízkoprijmové domácnosti. Nemajú efektívne kúrenie, ich príbytky majú veľké tepelné straty a produkujú aj viac emisií.

Viacero členských krajín EÚ už vytvorilo schémy podpory nízkopríjmových domácností, ktorým štát pokrýva 100% nákladov, ak zlepšia tepelnú izoláciu alebo prejdú na obnoviteľné zdroje pri vykurovaní. A zároveň nastavili systém tak, že peniaze, ktoré na daniach či pokutách vyberú od znečisťovateľov, idú späť priamo k spotrebiteľom. Okrem financovania podporných schém ich investujú cielene aj do verejnej a železničnej dopravy, elektromobility, stavajú za ne cyklotrasy či znižujú dane za elektrinu. Investujú do lepšieho životného prostredia a kvality života ľudí.

Teraz je bod nula a všetky dostupné národné aj európske zdroje by sme mali sústrediť na obnovu budov a prechod od fosílnych palív na nízkoemisné pri vykurovaní. Počúvame, že štát chce platiť príspevky ľuďom, ktorí u seba ubytujú utečencov z Ukrajiny. Možno by bolo lepšie, keby sme týmto domácnostiam pomohli radšej zaplatiť účty za energie a finančne im prispeli aj na modernizáciu obydlia či vykurovania.

Pozrite si našu aj našu analýzu Report on the national implementation of EU energy legislation ako sme doteraz (ne)implementovali smernice týkajúce sa obnoviteľných zdrojov energie do našej legislatívy.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad