15. marec – Nezmyselná vojna obnažila jednu z najväčších slabín Slovenska – našu závislosť na energii z Ruska. Pre zvyšujúce sa ceny na to najviac doplatia zraniteľní spotrebitelia. Dnes je Svetový deň spotrebiteľských práv a preto chceme upozorniť zodpovedné autority, že práve teraz je bod nula, od ktorého by už všetky naše ďalšie politiky mali smerovať k zvyšovaniu energetickej efektívnosti a sebestačnosti, s maximálnym využitím obnoviteľných zdrojov energie.
Slovenské domácnosti zažili za posledné dva roky niekoľko cenových šokov za sebou. Počas pandémie stúpli ceny energií a zároveň klesli príjmy, takže energie sa nám splácali ťažšie. Koncom minulého roka prišiel ďalší rast cien energií a dôsledky vojny na naše peňaženky si dnes nikto ešte netrúfne vyrátať. Popri záchrane utečencov a pomoci Ukrajine sa však debata o domácnostiach postihnutých rastom cien odsunula do úzadia.
“Európska spotrebiteľská organizácia BEUC, ktorej sme členom, už dlhšie upozorňuje Európsku komisiu a členské štáty, aby prestali z verejných zdrojov dotovať fosílne palivá. Potrebujeme, aby štát oveľa viac podporil rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a odstránil množstvo administratívnych a legislatívnych prekážok, ktoré s tým súvisia. Na inštaláciu fotovoltických panelov sa čaká mesiace, nemáme dostatok inštalatérov. Štatistiky z Európy ukazujú enormný rast predaja napr. tepelných čerpadiel, Slovensko je posledné v EÚ. Ak by EÚ a členské štáty podporili rozvoj ekosystému obnoviteľných zdrojov energie, dokázali by sme znížiť závislosť na ruskom plyne a ochrániť najchudobnejších,” uviedla Petra Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov.
Majitelia starých dieselových áut a domácnosti, ktoré kúria drevom, plynom či uhlím, budú čoskoro platiť vyššie dane a čeliť aj iným legislatívnym bariéram. V sektore budov sú významnými znečisťovateľmi práve nízkoprijmové domácnosti. Nemajú efektívne kúrenie, ich príbytky majú veľké tepelné straty a produkujú aj viac emisií.
Viacero členských krajín EÚ už vytvorilo schémy podpory nízkopríjmových domácností, ktorým štát pokrýva 100% nákladov, ak zlepšia tepelnú izoláciu alebo prejdú na obnoviteľné zdroje pri vykurovaní. A zároveň nastavili systém tak, že peniaze, ktoré na daniach či pokutách vyberú od znečisťovateľov, idú späť priamo k spotrebiteľom. Okrem financovania podporných schém ich investujú cielene aj do verejnej a železničnej dopravy, elektromobility, stavajú za ne cyklotrasy či znižujú dane za elektrinu. Investujú do lepšieho životného prostredia a kvality života ľudí.
Teraz je bod nula a všetky dostupné národné aj európske zdroje by sme mali sústrediť na obnovu budov a prechod od fosílnych palív na nízkoemisné pri vykurovaní. Počúvame, že štát chce platiť príspevky ľuďom, ktorí u seba ubytujú utečencov z Ukrajiny. Možno by bolo lepšie, keby sme týmto domácnostiam pomohli radšej zaplatiť účty za energie a finančne im prispeli aj na modernizáciu obydlia či vykurovania.
—
Pozrite si našu aj našu analýzu Report on the national implementation of EU energy legislation ako sme doteraz (ne)implementovali smernice týkajúce sa obnoviteľných zdrojov energie do našej legislatívy.