Lepšia ochrana pre cestujúcich vlakmi

Lepšia ochrana pre cestujúcich vlakmi

Európsky parlament v piatok hlasoval o posilnení práv cestujúcich v železničnej doprave. Poslanci EP volajú po zvýšení kompenzácie pre spotrebiteľov v prípadoch, kedy vlaky meškajú alebo boli zrušené. Ďalšou dobrou správou pre spotrebiteľov je povinnosť prevádzkovateľov železníc predávať cestovné lístky aj na kombinované jazdy. Železničné spoločnosti už vďaka tomu nebudú môcť predávať len samostatné cestovné lístky na rôzne časti cesty, čo im umožňovalo obchádzať existujúce ustanovenia týkajúce sa kompenzácie, presmerovania či pomoci cestujúcim.

Poslanci EP tiež zrušili oslobodenie prevádzkovateľov železníc od vyplácania náhrad cestujúcim v prípade tzv.  mimoriadnych okolností. Povolenie tejto výnimky mohlo viesť k oslabeniu práv cestujúcich a opakovaniu problémov, ktorým spotrebitelia vďaka tejto formulke často čelia v prípade zrušených či oneskorených letov.

Ing. Michal Fáber, predseda spotrebiteľského združenia Spoločnosť ochrany spotrebiteľov, na margo piatkového hlasovania uviedol: “Je len spravodlivé, že spotrebitelia dostanú primeranú kompenzáciu aj v prípadoch, keď sa ich vlak oneskorí alebo ho zrušia a zavedenie tzv. prestupných lístkov odstráni zasa dieru v zákonoch, ktorú prevádzkovatelia železníc využívajú až príliš často, aby nemuseli odškodniť spotrebiteľov. A som naozaj veľmi rád, že sa železničné spoločnosti nebudú môcť vyhovárať na tzv. mimoriadne okolnosti ,ako sme často svedkami v leteckej doprave. S kvalitou a kultúrou cestovania či napríklad absenciou verejných toaliet v niektorých našich vlakoch si však už budeme musieť poradiť sami tu na Slovensku.“

 

Zdieľaj tento článok