Refinancovanie úveru výhodnejšie ako odklad splátok

Refinancovanie úveru výhodnejšie ako odklad splátok

Uvažujete o odklade splátok z dôvodu COVID-19? Refinancovanie úveru vás môže vyjsť lacnejšie.

Deväť mesačný odklad splátok, bez zápisu do úverového registra, ktorý by nám v budúcnosti mohol znížiť šancu na ďalší úver či pôžičku, znie lákavo. No obdobie, keď sme od splácania úverov oslobodení, sa naďalej úročí. Deväťmesačný úrok sa zbiera a navýši naše budúce splátky. Napríklad pri úročení úrokovou sadzbou 1,5% p. a. a zostatku úveru 100 000€ odloženie splácania o 9 mesiacov predraží úver o 1 125€. V prípade zostatkového úveru vo výške 50 000€ sa úver navýši o 562€. Je teda odklad splátok naozaj najlepším riešením?

Predpokladá sa, že pri miernom poklese cien nehnuteľností a dopytu po nich, v kombinácii so súčasnou ekonomickou situáciou a jej prognózami do budúcna, nebudú rásť ani úrokové sadzby bánk. Práve naopak, banky sa budú snažiť riziko znížiť stanovením maximálnej výšky (sumy) poskytnutých pôžičiek (hypotéky, úvery). Očakávajú sa aj dlhšie obdobia fixácie štandardne až na 7 rokov. A v tom prípade bude možné aktuálnu splátku úverov, pri nízkej úrokovej sadzbe, refinancovaním úveru znížiť na oveľa dlhší čas. Refinancovanie existujúceho úveru teda môže byť zaujímavejším riešením ako je odklad splátok.

Výhodou refinancovania úveru je najmä reálne zníženie splátok a ich fixácia až na sedem rokov. Usporené peniaze si môžete odložiť a refinanc je aplikovateľný takmer pre každú fyzickú osobu. Napríklad, pri úvere vo výške 100 000 EUR s úrokovou sadzbou 1,5% na obdobie 30 rokov sa dá takto ušetriť, pri mesačnej splátke cca 289€, až 46€ mesačne, čo je za rok 559€ a za sedem rokov spolu 3 914€.

Ak vás táto problematika zaujíma, kontaktujte nás.

Zdieľaj tento článok