Upracte si túto jar ekologicky…

Upracte si túto jar ekologicky…

Je tu jar! Keď po dlhej zimnej prestávke všetko kvitne a vtáky čvirikajú, túžime aj svoj domov poriadne vyčistiť a “vyblýskať”. Pojmite tohtoročné jarné upratovanie viac ekologicky…

Používame rôzne prípravky na umývanie riadu, pracie prášky, viacúčelové či dezinfekčné čistiace prostriedky a tablety… No štandardné čistiace prostriedky nie sú také zdravé, ako by sme si možno mysleli. Väčšina z nich obsahuje prísady, ktoré môžu škodiť nielen životnému prostrediu, ale aj ľudskému zdraviu. Problémové látky sa dostávajú do podzemných vôd, znečisťujú rieky a dokonca môžu skončiť na našich tanieroch a v pohároch.

Riešenie existuje. Tohto roku si na upratovanie vyberte len čistiace prostriedky označené logom Ecolabel z nasledujúcich dôvodov:

  1. Šetrite energiu (a peniaze) – Čistiace prostriedky so značkou Ecolabel sú účinné pri nízkych teplotách, šetria teda energiu i naše peniaze. Napríklad takto označené pracie prostriedky sú podľa testov najúčinnejšie pri teplote 30 ° C. Detergenty s touto environmentálnou značkou sú vysoko koncentrované, to znamená, že požadovaný efekt dosiahnete už s malým množstvom. Ak dodržíte odporúčané dávkovanie, pomôžu vám tieto čistiace prostriedky znížiť aj tzv. uhlíkovú stopu a finančný rozpočet na upratovanie.                                                 
  2. Chráňte svoje zdravie – Detergenty označené environmentálnou značkou Ecolabel vo všeobecnosti, v porovnaní so štandardnými čistiacimi prostriedkami, obsahujú menej problematické chemikálie. Napríklad použitie látok, ktoré môžu spôsobiť rakovinu, zmeniť DNA alebo ovplyvniť plodnosť je v produktoch označených Ecolabel na rozdiel od štandardných prostriedkov prísne zakázané[1]. Alergény, vône a konzervanty, škodlivé pre životné prostredie i naše zdravie, sú pri týchto produktoch tiež vo veľkej miere obmedzené a tie najproblematickejšie úplne zakázané.                                                                                                       
  3. Pomôžte životnému prostrediu – Označenie Ecolabel získajú len produkty netoxické pre vodné organizmy a tieto prostriedky musia byť navyše aj biologicky odbúrateľné. Preto nesmú obsahovať fosfáty spôsobujúce prehnané bujnenie rias, ktoré ohrozuje ostatný život vo vodnom prostredí a znižuje hladinu kyslíka vo vode. Okrem toho označenie Ecolabel vylučuje aj použitie dezinfekčných prostriedkov, ktoré môžu zvyšovať odolnosť baktérií.                                                                                                                                                                                           
  4. Obmedzte použitie plastov – Európania každoročne vyprodukujú viac ako 25,8 miliónov ton plastového odpadu, zrecyklujeme však len 30%. Obaly detergentov s Ecolabel sú znova použiteľné, výrobcovia uprednostňujú recyklovaný a recyklovateľný materiál, používajú menej plastov ako bežné obaly a podporujú opakované plnenie nádob. Výrobky s touto environmentálnou značkou navyše nesmú obsahovať mikroplasty, malé toxické časti plastov, ktoré končia v rybách, kôrovcoch a planktóne. Zatiaľ čo EÚ o obmedzení použitia mikroplastov v čistiacich a iných výrobkoch ešte len uvažuje, Ecolabel je už dnes o krok vpred.                               
  5. Vyhnite sa zavádzajúcim označeniam – Na rozdiel od mnohých samozvaných tzv. ekologických symbolov a log, ktoré nachádzame na výrobkoch, kvet Ecolabel je garanciou zdravých čistiacich prostriedkov šetrných k životnému prostrediu. Výrobcovia musia spĺňať veľmi prísne podmienky, ak chcú toto označenie získať [2]. Testy dokazujú, že pracie prostriedky s touto ekoznačkou fungujú rovnako efektívne ako tie bežné.

Tak čo, presvedčili sme vás? Čistiace prostriedky označené značkou Ekolabel ľahko nájdete na pultoch obchodov. V septembri 2017 bolo v celej EÚ registrovaných približne 5 300 takýchto čistiacich prostriedkov.

Ecolabel je však viac ako len logo. Už 25 rokov odmeňuje spotrebiteľsky najpriateľskejšie produkty ako sú papierové vreckovky, farby, sprchové gély a v súčasnosti už aj obuv, počítače či hotely! Poobzerajte sa po logu s kvetom zakaždým, keď nakupujete.

Ecolabel oslavuje tohto roku svoje 25. výročie. Viac informácií nájdete v tomto informačnom list.

—————————————————————————————————————————————-

[1] Non-ecolabelled detergents may include triclosan (suspected of interfering with human hormones[1]), nanosilver (linked to neurological disorders), or substances that release formaldehyde (suspected of causing cancer, allergies and asthma).

[2] The EU and Member States in cooperation with industry, environmental NGOs and consumer organisations define the Ecolabel criteria and revise them every four years.

Zdieľaj tento článok