fbpx

Plánujete modernizáciu svojho rodinného domu? Zvážte žiadosť o štátnu dotáciu. Na webovej stránke štátneho projektu obnovy rodinných domov sa objavili prvé informácie o tom, na čo bude možné príspevok žiadať. Konkrétne technické požiadavky však zatiaľ chýbajú.

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ktorá má projekt obnovy rodinných domov na starosti, avizovala zverejnenie technickej špecifikácie na stránke obnovdomov.sk už na jeseň 2021. Nateraz na webe pribudli aspoň základné informácie o oprávnených nákladoch. Štátny príspevok možno žiadať na zlepšenie tepelno-technických vlastností častí domu ako sú okná, strecha, podlahy, zateplenie obvodového plášťa, nevykurovaného podkrovia alebo strechy suterénu.

V rámci inštalácie nového zdroja energie sa možno uchádzať o príspevok na tepelné čerpadlo, fotovoltický panel, solárny kolektor, plynový kondenzačný kotol či rekuperáciu.

Finančný príspevok môžete žiadať aj na realizáciu zelenej strechy, inštaláciu akumulačnej nádrže na dažďovú vodu či tieniacu techniku.

Medzi oprávnené výdavky platí aj odstránenie azbestu, resp. neslávne známych eternitových striech, ktorých sú na Slovensku stále tisíce a negatívne vplývajú aj na zdravie susedov.

Podrobné technické špecifikácie s návodom, ako majú byť jednotlivé časti domu zrekonštruované, aby na nich bolo možné žiadať dotáciu, by na stránke obnovdomov.sk mali byť zverejnené do konca januára 2022.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad