fbpx
Domov Digitálne práva

DIGITÁLNE PRÁVA

Internet sa stal kľúčovou súčasťou komerčného, osobného i profesionálneho života slovenských spotrebiteľov. No kým digitálne technológie neustále rozširujú svoje pole pôsobnosti, je nevyhnutné zároveň zabezpečiť aj efektívnu ochranu spotrebiteľov v online prostredí. Úlohou spotrebiteľských združení je chrániť právo na súkromie a zabezpečiť ochranu osobných údajov spotrebiteľov, aby mohli naplno využívať výhody, ktoré im digitálny svet ponúka. Našim cieľom je tiež prispieť k tomu, aby zmluvy uzatvárané v online prostredí, boli férové, zrozumiteľné a ceny tovarov a služieb prijateľné.

KONTAKT

PRACOVNÉ OBLASTI

E-shopy, rezervačné platformy a sociálne médiá zohrávajú v živote spotrebiteľov čoraz dôležitejšiu úlohu, no o to častejšie sa stávajú obeťami podvodníkov, produkty predávané cez internet nespĺňajú bezpečnostné a zdravotné požiadavky a v online priestore číha i množstvo nekalých obchodných praktík. Našim cieľom je presadiť, aby aj online platformy legislatívne zodpovedali za svoje ponuky a kvalitu tovarov a služieb, ktoré ponúkajú.

Umelá inteligencia mení náš svet. Na jednej strane môže spotrebiteľom uľahčiť život, no zároveň vzbudzuje aj oprávnené obavy. Spotrebitelia čelia riziku, že sa stanú predmetom diskriminácie a netransparentných rozhodnutí robotov. Našim cieľom je, aby bol technologický vývoj a použitie umelej inteligencie v praxi adekvátne regulovaný a spotrebitelia mali silné práva, ktoré ich ochránia aj pri plnohodnotnom využití výhod digitálnej transformácie.

Články

Podnety na zmenu zákona č. 488/2013 Z.z. o  diaľničnej známke a  o  zmene niektorých zákonov

Podnety na zmenu zákona č. 488/2013 Z.z. o  diaľničnej známke a  o  zmene niektorých zákonov

KOLEKTÍVNA AKCIA: ZA FÉROVÝ PREDAJ DIAĽNIČNÝCH ZNÁMOK Vážení spotrebitelia/motoristi! Ďakujeme, že s nami zdieľate svoje skúsenosti v rámci kolektívnej akcie Za férový predaj diaľničných známok, vyhlásenú z dôvodu rastúceho počtu sťažností spotrebiteľov, ktoré Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S) zaznamenala v súvislosti s úhradou diaľničnej známky a pokutovaním spotrebiteľov za „jazdu po diaľnici na čierno“ napriek tomu, že mali diaľničnú známku kúpenú. [...]

Spotrebiteľské právo a ochrana spotrebiteľa – online webinár

Spotrebiteľské právo a ochrana spotrebiteľa – online webinár

Pozvánka na bezplatný online tréning Bezplatný online tréning Spotrebiteľské právo a ochrana spotrebiteľa sa uskutoční online v dňoch 13.- 14.5.2021 a jeho hlavným cieľom je rozvíjať zručnosti a informovanosť o kľúčovej legislatíve a aktuálnych zmenách v oblasti spotrebiteľskej legislatívy na úrovni EÚ a ich aplikácii na Slovensku. V prípade záujmu vyplňte do 23. apríla 2021 [...]

Za férový predaj diaľničných známok – výzva vodičom

Za férový predaj diaľničných známok – výzva vodičom

Zákon o diaľničnej známke by mal prejsť riadnym legislatívnym procesom a zamerať sa, okrem skrátenia lehôt na výber pokút za jazdu po diaľnici bez známky, aj na celkové zlepšenie systému evidencie výberu a úhrady diaľničnej známky. A najmä zjednotiť postupy správnych orgánov pri ich ukladaní naprieč Slovenskom. Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S) Poprad eviduje sťažnosti spotrebiteľov, že [...]

Naše ciele

  • Zabezpečiť spotrebiteľom účinnú ochranu v oblasti online súkromia a osobných údajov.
  • Prispieť k tomu, aby jednotný telekomunikačný trh spĺňal očakávania spotrebiteľov čo sa férovej súťaže, dostupných cien, vymožiteľných práv a bezpečného prístupu na internet týka.
  • Zasadiť sa o to, aby online platformy zodpovedali za produkty a služby, ktoré ponúkajú rovnako ako všetci ostatní predajcovia a poskytovatelia služieb. Subjekty, ktoré profitujú z nelegálneho konania, zaň musia niesť zodpovednosť a plniť si povinnosti ako všetci ostatní obchodníci.
  • Spolupracovať na príprave legislatívy v oblasti tzv. cyber bezpečnosti, ktorá zabezpečí, že aj produkty s pripojením na internet spĺňajú všetky potrebné požiadavky, ešte pred tým, ako sa dostanú na trh.
  • Vytvoriť kvalitný súbor spotrebiteľských práv pre oblasť zodpovednosti, transparentnosti a kontroly nástrojov a použitia umelej inteligencie.
Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad

Share This