fbpx

Účty za energie ďalej rastú a domácnosti majú už len pár mesiacov, aby sa pripravili na ďalšiu zimu. Toto leto by preto pre nás všetkých malo byť kľúčové znížiť spotrebu našich domácností najmä zlepšením ich tepelno-izolačných vlastností – to znamená, lepšie ich zatepliť, aby nám v lete chlad a v zime teplo zbytočne neunikali von. Odborníci odhadujú, že takto domácnosti dokážu znížiť svoju spotrebu o 40% až 60%. Veľký význam a úsporu prinesú aj drobné opatrenia, ktoré do života domácnosti môže zaradiť doslova každý.

Zateplite si podkrovie: Môže sa tu zbytočne strácať až 25% tepla vašej domácnosti. Už 30 cm základnej izolácie z obchodu pre domácich majstrov tento problém vyrieši.

LED žiarovky: Áno, vieme, že ich nákupná cena je vyššia, ale vydržia 10x dlhšie ako
„tradičné“ žiarovky a spotrebujú oveľa menej energie. Náklady na ich kúpu sa vám tak rýchlo vrátia.

Odpojte nabíjačky a elektrické spotrebiče z úsporného režimu, nenabíjajte telefón cez noc: Pohotovostný (stand by) režim a nočné nabíjanie môže zbytočne spotrebu vašej domácnosti navýšiť až o 10%.

Skontrolujte chladničku: Väčšina dnes predávaných modelov má až o 45% nižšiu spotrebu ako chladničky vyrobené pred 15 rokmi. Zbytočnú nadspotrebu spôsobuje opotrebovaný kompresor, netesné dvere či starnutie chladiva. Námraza hrubšia ako 3 mm môže zvýšiť spotrebu elektriny až o 75%. Ideálna teplota v chladničke je 5°C, v mrazničke -18°C. Už zníženie o 2°C spotrebu chladničky zvyšuje o 15%.

Nezakrývajte radiátory! Vykurovanie priestoru a ohrev vody môže tvoriť až 50% vašich účtov za energie. Zakrytie radiátorov nábytkom, závesmi či mokrým oblečením zabraňuje, aby teplo z nich riadne prúdilo do miestnosti a musia tak byť zapnuté zbytočne oveľa dlhšie.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad