fbpx

 

Milí spotrebitelia, vážení čitatelia,

prudký nárast cien energií je výsledkom mnohých faktorov a riešením týchto problémov je vytváranie podmienok a investície do obnoviteľných zdrojov energie. Najmä slnečná a veterná energia je už dnes lacnejšia ako energia z fosílnych palív, a ich cena stále klesá. Za posledných desať rokov sa cena slnečnej energie znížila o 90 % a cena veternej o tretinu. Dobre riadený prechod na čistú energiu je teda aj riešením problémov, ktoré dnes vidíme na trhoch s plynom a elektrickou energiou.

Povodne v Nemecku zaplavili domy tisícov ľudí, tornádo na Morave pripravilo o strechu nad hlavou stovky rodín, grécki hasiči si nevedeli poradiť s rozsiahlymi požiarmi a naši poľnohospodári bojujú už pravidelne nielen so suchom. Prejavmi klimatickej krízy sú najmä hmotné škody a počet mŕtvych. Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru vyhlásil rok 2020 za historický rok extrémov, škody spôsobené klimatickou krízou a extrémnymi prejavmi počasia odhadol na 95 miliárd dolárov. Podľa poisťovne Allianz od januára do augusta 2021 zničili prírodné živly, najmä povodne a záplavy, majetok Slovákov v hodnote viac ako 5 miliónov eur.

Podľa štúdie Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu (IRENA) každé euro investované do ekologickej transformácie energetiky prinesie tri až osem eur v podobe benefitov. Čistá energetika môže zároveň vytvoriť až 40 miliónov nových pracovných miest.

Sme závislí od plynu a čoraz viac ľudí čelí energetickej chudobe, preto musíme hľadať udržateľné riešenia. Jediným spôsobom je zbaviť sa postupne všetkých fosílnych palív, vrátane plynu, reorganizovať naše energetické systémy a spustiť dôslednú a efektívnu obnovu budov. Ak plánujete rekonštrukciu či modernizáciu kúrenia, sledujte stránku obnovdomov.sk. O ďalších postupne spustených štátnych podporných programoch budeme v našom Spotrebiteľskom newsfiltri i webe informovať tiež. Pretože jedinou cestou z energetickej krízy je zelená energia.

Pohodový a úspešný štart do Nového roka 2022

praje Petra Čakovská, podpredsedníčka S.O.S.

#Novinky
Štátna dotácia na obnovu starších rodinných domov realitou

Plánujete modernizáciu svojho rodinného domu? Zvážte žiadosť o štátnu dotáciu. Na webovej stránke štátneho projektu obnovy rodinných domov sa objavili prvé informácie o tom, na čo bude možné príspevok žiadať.

Viac info tu.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE
V roku 2021 sme spotrebiteľom zachránili prostriedky v hodnote 111 074 eur

V našich spotrebiteľských  poradniach v Poprade, Košiciach, Trnave a Bratislave sme v roku 2021 prijali spolu 433 podnetov, v prospech spotrebiteľov sa podarilo získať spolu 111 074 eur.

Čo najčastejšie spotrebitelia reklamovali si môžete prečítať tu.

#Dobre vedieť
Pozor na škodlivé chemikálie okolo nás

Počas celého dňa, doma, vonku i v práci sme vystavení chemikáliám, ktoré môžu mať škodlivé účinky na náš hormonálny systém. Stretávame sa s nimi všade, od kedy sa ráno zobudíme, až kým sa večer nevrátime do postele. Tieto látky vdychujeme, konzumujeme alebo absorbujeme cez pokožku a môžu spôsobiť problémy s plodnosťou či obezitou.

Ako sa endokrinným disruptorom vyhnúť počas dňa sa pozrite v našej infografike tu.

#Zaujímavé
Energetické poradenstvo domácnostiam, ktoré zápasia s rastúcimi cenami energií 

V roku 2018 až 34 miliónov Európanov nedokázalo dostatočne vykúriť svoje domovy. Energetická chudoba sa môže týkať neschopnosti spotrebiteľov platiť účty za energie alebo problémov s osvetlením, varením či používaním spotrebičov. Spotrebiteľské organizácie v celej Európe preto domácnostiam poskytujú špecializované poradenstvo.

Viac informácií tu.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

 

 

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad