fbpx

Vstavaný blokovač reklám prehliadača Google Chrome takmer neblokuje reklamy, odhalil test 10 bezplatných blokovačov reklám, ktorý nedávno realizovali naši belgickí kolegovia z organizácie Test Achats. Našťastie sú aj programy, ktoré fungujú pri ochrane pred nechcenými reklamami oveľa lepšie.

Ak sa pri surfovaní chcete zbaviť otravných reklám, môžu vám pomôcť tzv. adblockery – blokovače reklám. Prehliadač Google Chrome má v prehliadači prednastavené blokovanie reklám, ktoré si ani nemusíte inštalovať. Užitočné? Áno, ale toto rozšírenie nefunguje tak, ako by malo. Test 10 blokátorov reklám ukázal, že práve tento blokátor neodfiltruje takmer žiadne reklamy.

Viac reklám, pomalšie prehliadanie

V tomto teste kolegovia nechali všetky adblockery robiť ich prácu na tridsiatich najpoužívanejších weboch v Belgicku. Pozreli sa na ponuku funkcií, jednoduchosť používania, ochranu súkromia a predovšetkým, efektivitu blokovania reklamy. Aby bolo hodnotenie objektívne, skontrolovali, koľko dát a času ušetrí spotrebiteľ pri používaní toho ktorého adblockera. Okrem toho vykonali aj vizuálny test, ktorý skúmal účinnosť blokovania reklám na 15 často používaných webových stránkach.

Čo zistili? Blokovač reklám prehliadača Google Chrome prepustí v priemere len o 0,3 % menej údajov v porovnaní s tým, keď žiadne blokovanie reklám nepoužijete. Rozdiel je teda takmer nulový. Pre porovnanie – najlepšie bol v teste hodnotený blokovač reklám uBlock Origin, ktorý blokuje 22,6 % údajov.

Aj vo vizuálnom teste je rozdiel jasný. Webová stránka sa napríklad s uBlock Origin načítala o 37 % rýchlejšie ako s blokovaním reklám Google Chrome.

Kliknite na obrázok a na stránke belgickej organizácie kurzorom nájdite rovnakú snímku. Posuňte kurzor doľava alebo doprava a uvidíte rozdiel medzi týmito dvoma blokovačmi reklám. Blokovač reklám Google Chrome umožňuje, aby sa reklama šírila na yahoo.com. uBlock Origin na druhej strane neprepúšťa žiadne reklamy.

Samotný Google tvrdí, že blokuje len „dotieravé reklamy“. To, samozrejme, nie je žiadnym prekvapením, pretože Google veľkú časť svojich príjmov získava práve zo zobrazovania reklám.

Na ktorý bezplatný blokovač reklám sa dá spoľahnúť?

Naše odporúčanie je jasné. Ak hľadáte dobrý bezplatný blokovač reklám, vyberte si uBlock Origin. Tento blokovač dosiahol najlepšie výsledky pri hodnotení účinnosti blokovania reklám, ochrane súkromia, funkčnosti a úspore času. Obchodný model uBlock Origin tiež hodnotíme pozitívne. Žiadny totiž neexistuje. Tento adblocker je zadarmo a s otvoreným zdrojom. Dary neprijíma a neukladá žiadne osobné údaje.

Len z hľadiska funkčnosti by tento program mohol byť o niečo lepší. Napríklad, keď chcete uBlock Origin deaktivovať, musíte tak urobiť v nastaveniach prehliadača. uBlock Origin nie je k dispozícii pre Safari na macOS. Možnou alternatívou je AdGuard, ktorý je tiež bezplatný a open source.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad