fbpx

Zníženie rýchlosti na diaľnici na 100 km/h pomáha znížiť spotrebu pohonných látok. Belgická spotrebiteľská organizácia Test-Achats vypočítala, o koľko klesnú náklady v závislosti na type paliva a počte najazdených kilometrov.

Hoci je maximálna povolená rýchlosť na belgických diaľniciach 120 km/h, vyplatí sa jazdiť o niečo pomalšie. Samozrejme záleží tiež na konkrétnom vozidle a štýle jazdy. Pri častých zmenách rýchlosti, napríklad pri prudkom brzdení či rýchlom zrýchlení, je spotreba vyššia. Pri jazde po diaľnici rýchlosťou 100 km/h a najazdení 10 000 km ročne ušetrí majiteľ dieselového vozidla až 172 eur, v prípade auta na benzínový pohon 187 eur a pri elektromobile 117 eur za rok. Pri 40 000 km ročne tak možno počítať s úsporami až 684 eur za naftu, 748 eur za benzín a 466 eur za elektrinu.

Ak máte hybridný automobil a dobíjate elektromotor za jazdy, zvyšujete spotrebu paliva. Jazda vozom Lynk & Co 01 ukázala, že spotreba pri rýchlosti 120 km/h na diaľnici je pri dobíjaní 12,71 l/100 km, teda dvakrát viac, ako zistených 6,81 l/100 km pri jazde, kedy sa elektromotor nedobíja. Zníženie rýchlosti síce pomôže ušetriť, ale predĺži trvanie cesty, najmä na dlhšie vzdialenosti. Ak však každý deň dochádzate do práce a späť 30 km, tri minúty navyše si vôbec nevšimnete.

Ďalšie triky ako ušetriť za palivo nájdete tu: Ako znížiť spotrebu paliva pri jazde autom

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad