fbpx

V rámci medzinárodného porovnávacieho testu Food PRO raňajkových kakaových cereálií sme preverili aj prítomnosť prípadnej dvojitej kvality. Jeden výrobok sa ponúkal vo všetkých šiestich zúčastnených krajinách: kakaové guľôčky Nestlé Nesquik. Adept na kontrolu dvojitej kvality bol preto jasný.


Podľa údajov o zložení sa varianty v jednotlivých štátoch nelíšili. Všetky avizovali zhodný obsah kakaa a do všetkých výrobca pridal rovnaké vitamíny. Drobný rozdiel sme zaznamenali len v deklarovaní použitých aróm. V Chorvátsku a Slovinsku malo ísť o obyčajné arómy, v ostatných štátoch etikety uvádzali prírodné. Zaujímavé tiež je, že na oboch bol uvedený francúzsky výrobca. U ostatných prevažovala poľská adresa.

Zhodu všetkých šiestich variant následne potvrdili aj laboratórne rozbory živín. Obsah cukru, vlákniny a bielkovín sa po zohľadnení neistoty meraní nelíšili. To isté možno povedať o zistenej koncentrácii železa a kyseliny listovej, aj keď tu sa rakúska vzorka trošku odlišovala.

V hodnotení ostatných parametrov si môžete všimnúť, že slovenský Nesquik získal lepšiu známku za udržateľnosť. Dôvodom je úplne odlišné balenie v plastovom sáčku, namiesto inde obvyklých papierových krabíc s plastovým sáčkom vo vnútri.

Rozdiely medzi jednotlivými variantami nezistila ani dvojica špeciálne zameraných ochutnávok. Ako ukazuje graf senzorického profilu, žiadna vzorka nebola ostatným vzdialená natoľko, aby sa po zohľadnení štatistickej odchýlky dalo hovoriť o významne inom výrobku.

Zdroj: dTest

Viac o porovnávacom teste Food PRO a kompletné výsledky si prečítajte tu.

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE.

alebo SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO SPOTREBITEĽSKÉHO NEWSFILTRA TU.

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad