fbpx

Výraz „raňajkové cereálie“ znie celkom zdravo a veľmi ich obľubujú nielen deti. Sú však naozaj vyváženým štartom dňa? Kakaové guľôčky a mušličky sme poslali do laboratória, aby sme zistili, koľko ukrývajú cukru a vlákniny, i ako chutia. A pretože sme na téme spolupracovali s ďalšími európskymi spotrebiteľskými organizáciami, môžeme okrem „slovenských“ výsledkov ponúknuť aj širšie porovnanie.

Raňajkové cereálie sme v rámci projektu Food PRO testovali okrem Slovenska aj v Slovinsku, Rakúsku, Českej republike, Maďarsku a Chorvátsku, a v prípade jednej globálnej značky sme preverili aj prípadnú dvojitú kvalitu. V našom dotazníku sa ku konzumácii kakaových cereálií prihlásilo až 85,9% respondentov.

Zdroj: dTest

Koľko cukru na raňajky?

Spoločný testovací program sledoval najmä výživovú hodnotu porovnávaných cereálií. Chemické analýzy zisťovali obsah cukru, bielkovín, vlákniny, železa a kyseliny listovej. Dôležitým ukazovateľom bol najmä podiel cukru, okrem iného aj preto, že kakaové guľôčky a mušličky často končia v miskách detských stravníkov.

Náš príjem cukru je všeobecne príliš vysoký, preto s lepšími známkami odchádzali práve menej osladené výrobky. Obsah cukru sa pohyboval v rozmedzí od 19,4% (Billa/Clever kakaové guľôčky) až po 28% (Emco Ferda). Dobré a lepšie hodnotenia dostali cereálie, ktoré spĺňajú odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aby potraviny cielene ponúkané deťom obsahovali maximálne 15% cukru. Medzinárodný charakter testu nám umožnil porovnať obsah cukru slovenských výrobkov so situáciou v iných štátoch. Niekoľko produktov z Rakúska a Slovinska splnilo spomínané 15%-né maximum cukru, no v celkovom priemere sa obsah cukru pohyboval okolo 23,9%. Priemer slovenských výrobkov bol 24%. Najsladšie boli s 24,8%-tami chorvátske vzorky, naopak najmenej cukru bolo v tých z Rakúska (22,7%).

Porovnanie priemerných výživových hodnôt kakaových cereálií z jednotlivých krajín

Zdroj: dTest

Cukor v cereáliách pôsobí nenápadne, no mali by sme s ním počítať. Zvlášť u detí. Ak vezmeme do úvahy výrobcami často odporúčanú 30g veľkosť porcie cereálií, dodajú kakaové guľôčky okolo 7g cukru hneď ráno. Podľa odporúčania WHO by jednoduché cukry v žiadnom prípade nemali pokrývať viac ako 10% nášho denného príjmu energie. Za ideálny stav WHO považuje 5%. Deti okolo 7 rokov by tak za deň mali prijať najviac 40g cukru, ideálne len cca 27g. Len miska kakaových guľôčok na raňajky z tejto dennej dávky teda dokáže ukrojiť celú pätinu až štvrtinu.

Vítané živiny

Sacharidy (tvorené okrem cukru aj škrobom) predstavujú hlavnú živinu cereálnych raňajok. Na druhom mieste sú bielkoviny, a v tomto prípade si lepšie známky z laboratória odniesli výrobky s vyššou koncentráciou proteínov. Celkovo najvyšším obsahom bielkovín sa mohli na Slovensku pochváliť Bona Vita čokoládové mušličky (12,6%), Spolu s nimi si za tento parameter zaslúžili jednotku aj naše výrobky Billa/Clever kakaové mušličky a Tesco cereálne kakaové guľôčky. Najnižší podiel bielkovín laboratórium zistilo pri Vepy čokoládové guľôčky gluten free (6,5%).

Ak by sme u raňajkových cereálií mali vyzdvihnúť prínosnú živinu, určite by to bola vláknina. Energeticky nám síce táto nestráviteľná časť potraviny veľa nedáva, no pomáha zahnať pocit hladu a udržiavať správnu hladinu cukru v krvi. Aj pri meraní vlákniny sme medzi jednotlivými výrobkami zistili značné rozdiely. Najvyšším podielom sa mohla pochváliť značka Lidl/Crownfield čokoládové mušličky (9,8%), na opačnom konci rebríčka skončili Vepy čokoládové guľôčky gluten free (3%).

Z obsahu vlákniny a bielkovín môžeme mať dobrý pocit aj v medzinárodnom porovnaní. V priemere bol obsah vlákniny u slovenských vzoriek druhý najvyšší po Českej republike, v prípade bielkovín patrí slovenským výrobkom dokonca prvá priečka.

Vitamíny, žiaľ pridané

Posledná dvojica nutričných analýz zisťovala obsah kyseliny listovej a železa, pretože raňajkové cereálie sa hojne obohacujú vitamínmi a minerálmi. Často ide práve o železo, kyselinu listovú a vitamíny skupiny B. Nevyhnutnosť doplňovať vitamíny je však v tomto prípade diskutabilná. Z dostupných informácií nevyplýva, že by deti trápil nedostatok práve tých látok, ktoré sa do cereálií najčastejšie pridávajú. Navyše, vzhľadom na vyšší obsah cukru, by kakaové guľôčky nemali slúžiť ako základ vyváženej stravy, ale skôr ako príležitostný doplnok či dezert. Z týchto dôvodov považujeme za vhodnejšie prijímať vitamíny a minerály konzumáciou ich prirodzených zdrojov – ovocia, zeleniny, orechov či rýb.

Zistený obsah vitamínov sme teda s ohľadom na vyššie uvedené dôvody do hodnotenia výživovej hodnoty nezapočítavali. Jednoduchá úvaha predpokladala, že v obohatených výrobkoch nájdeme kyseliny listovej a železa viac ako v tých neobohatených.

Ochutnávka bez závad

V nasledujúcej skúške sa úlohy analytických prístrojov ujali zmysly komisie hodnotiteľov. Známkovali vzhľad, vôňu, chuť a konzistenciu kakaových cereálií. Hodnotenie sme chceli čo najviac priblížiť spotrebiteľským zvyklostiam, preto sa vzhľad a vôňa známkovali pri suchých guľôčkach a mušličkách, no ich chuť a konzistenciu komisia posudzovala po zaliati mliekom.

Predstava ideálnych kakaových cereálií nie je zložitá. Očakávali sme mechanicky nepoškodené guľôčky a mušličky vyrovnanej farby, s príjemnou obilninovo-kakaovou vôňou, bez akýchkoľvek cudzích pachov. Príjemne vyvážená by mala byť aj chuť. Body strácali produkty za prílišnú sladkosť, slanosť i za akékoľvek cudzie príchute. Po zaliati mliekom a päť minútovom odstátí by si guľôčky a mušličky mali zachovať svoju pevnosť a do istej miery aj chrumkavosť.

Ochutnávka sa obišla bez nepríjemných prekvapení, cereálie si odnášali dobré, najhoršie uspokojivé hodnotenia. Najlepšie si pred komisiou viedla dvojica kakaových mušličiek Billa/Clever kakaové mušličky a Nestlé Chocapic.

Dvojitá kvalita v miske

Okrem vyššie opísanej testovacej ochutnávky prebehla ešte jedna, mimosúťažná. Jej cieľom bolo zistiť chuťové odlišnosti medzi výrobkami rovnakej značky, ktoré ale pochádzajú z rôznych krajín. Zo slovenských vzoriek sa senzorického hodnotenia dvojitej kvality zúčastnili kakaové guľôčky Nestlé Nesquik a laboratórium ich porovnalo s Nesquikmi zo všetkých ostatných zúčastnených krajín. Hodnotenie sledovalo podobné kritériá ako hlavná skúška, teda vzhľad, vôňu, chuť a konzistenciu.

Podľa údajov o zložení by mal byť Nestlé Nesquik vo všetkých štátoch totožný a ochutnávka podobnosť výrobkov potvrdila. Výsledky hodnotenia sme dostali v podobe grafu, kde sú jednotlivé výrobky umiestené na základe intenzity čokoládovej a sladkej chuti. Vzorky sa pritom rozdelili do troch navzájom si podobných dvojíc – český Nesquik sa spojil s rakúskym a zaujali pozíciu skôr sladších výrobkov. Ďalšou dvojicou bola slovensko-chorvátska, jej znakmi bol okrem sladkosti aj o niečo intenzívnejší čokoládový tón. Posledný, maďarsko-slovinský tandem sa navzájom podobal menej intenzívnou sladkou chuťou.

Napriek tomu záver laboratória znel, že zistené rozdiely medzi chuťou jednotlivých vzoriek nie sú také významné, aby bolo možné hovoriť o rôznej kvalite.

K rovnakému záveru dospela aj druhá ochutnávka, ktorú zorganizovali naši rakúski kolegovia. Zaujímavé bolo, že medzi hodnotiteľmi bolo okrem 16 dospelých aj 22 detí.

Pre úplnosť doplňme, že rovnakým porovnávacím senzorickým hodnotením prešli ešte ďalšie dva druhy cereálií, no bez slovenských zástupcov. Išlo o slovinsko-chorvatsko-maďarské porovnanie guľôčok S-Budget a písmeniek Nestlé Nesquik Alphabet. Ani u nich žiadna z ochutnávok nezistila významný rozdiel.

Prehľad výsledkov porovnávania Food PRO:

Pozrite si aj výsledky testu Nesquikov zo šiestich krajín EÚ tu – Porovnávací test Food PRO: Šesť Nesquikov.

 

A pár európskych perličiek na záver

  • Najsladšie kakaové cereálie predávajú v Chorvátsku. Rekordmanom boli guľôčky tamojšej značky Ultra Plus, s 37,9% obsahom cukru. Naopak najmenej sladké cereálie sme našli v Rakúsku. Značka Rebelicious obsahuje len 13% cukru.
  • Rakúsko je tiež jedinou krajinou, kde sa nezistil zásadný rozdiel medzi deklarovanými a zistenými výživovými údajmi. Vo všetkých ostatných štátoch sa našli výrobky, kde rozdiel prekročil úradnú toleranciu.
  • Výrobcami odporúčaná veľkosť porcie cereálií je najčastejšie 30g. V Chorvátsku, Slovinsku i Rakúsku sa však pri niektorých výrobkoch odporúča až 50g. Náš online prieskum ukázal, že dve pätiny respondentov obvykle konzumuje väčšie porcie, ako odporúčajú výrobcovia.
  • Hoci sú všetky zúčastnené štáty členmi Európskej únie, narazili sme pri kontrole označení na odlišné lokálne zvyklosti. Príkladom môže byť (ne)používanie systému NutriScore. Ide o päť písmenkovú škálu, ktorá na hlavnej strane obalu informuje o výživovej hodnote výrobku. Na niektorých vzorkách z Rakúska se tento systém už používa, v ostatných krajinách zatiaľ k dispozícii oficiálne nie je. Na Slovensku nedávno vznikla iniciatíva za jeho zavedenie, viac v článku Nutri Skóre – zjednodušené výživové označenie potravín a nápojov už aj na Slovensku.

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE.

alebo SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO SPOTREBITEĽSKÉHO NEWSFILTRA TU.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad