fbpx

 

Milí spotrebitelia, vážení čitatelia,

minister Krajniak tento týždeň oznámil kompenzáciu vysokých cien ľuďom v hmotnej núdzi, rodinám s nezaopatrenými deťmi, samostatne žijúcim uchádzačom o zamestnanie, ľuďom v dôchodkovom veku s najnižšími príjmami a nízkopríjmovým opatrovateľom a asistentom. Plánuje na to vyčleniť 50 až 100 miliónov eur.

Prezidentka navrhuje adresne pomôcť ľuďom, ktorí najviac trpia rastúcimi životnými nákladmi cez príspevok na bývanie. Štát by porovnal čisté príjmy domácností s nákladmi na bývanie a dorovnal by to tak, aby to nízkopríjmovým domácnostiam umožnilo dôstojné bývanie. 

Podľa štatistík Eurostatu zasiahne Slovensko rast cien energií a plynu, s ktorým sa počíta hlavne od roku 2023, v porovnaní s ostatnými krajinami, citlivejšie. Práve na Slovensku je podiel výdavkov na energie v pomere k našim príjmom najvyšší v celej EÚ. Presahuje deväť percent všetkých výdavkov na spotrebu, európsky priemer je pritom len vyše štyri percentá. Na energie dávame v prepočte 878 eur na osobu ročne, pre porovnanie, priemer dvadsiatich siedmich krajín EÚ bol v roku 2021 cca 651 eur.

Je preto veľmi pozitívnou správou, že štátny program Obnov dom (www.obnovdomov.sk) prelomovo, po prvýkrát na Slovensku sprístupní štátne dotácie aj nízkopríjmovým domácnostiam. Viacdetné rodiny, samoživitelia a domácnosti, v ktorých býva zdravotne postihnutá osoba môžu získať až 95%-né preplatenie nákladov na zlepšenie tepelno-technických vlastností a/alebo výmenu neefektívnych zdrojov tepla a teplej vody rodinného domu, ktorý bol postavený pred rokom 2013. Maximálna výška dotácie je 19-tisíc eur bez DPH a bude sa odvíjať od energetických úspor domácnosti. 

Obnova budov je jednou z priorít Európskej únie a členské krajiny, vrátane Slovenska, na ňu v krátkom čase dostanú ďalšie miliardy eur. Urobte si doma energetický audit, zaujímajte sa, ako by ste mohli ušetriť na kúrení, o koľko by klesla spotreba, keby ste vymenili okná, strechu či elektrické kúrenie. Už v krátkom čase sa, dúfajme, objavia aj ďalšie štátne programy, ktoré vám pomôžu tieto úsporné renovácie aj zrealizovať.

Príjemné čítanie a zbohom zbraniam praje

Petra Čakovská, podpredsedníčka S.O.S. 

  

#Novinky

Ako predísť nedoplatkom na energiách v roku 2023?

Pozor na zálohové platby a nedoplatky za energie. Realita najmä bytových domov ukazuje, že nedoplatky môžu aj stovky eur. Skontrolujte si zálohové platby, aby ste predišli šoku v máji 2023.

Celý článok na tomto linku.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Bojkot ruského tovaru vojnu nezastaví

Či a ako môže spotrebiteľský nezáujem o ruský tovar ovplyvniť politiku Ruska voči Ukrajine skúmala dánska spotrebiteľská organizácia Forbrugerrådet Tænk.

Čítajte viac tu.

#Dobre vedieť

 

Pomalšou, plynulou jazdou ušetríte

Zníženie rýchlosti na diaľnici pomáha znížiť spotrebu paliva. Belgická spotrebiteľská organizácia Test-Achats vypočítala, o koľko klesnú náklady v závislosti na type paliva a počte najazdených kilometrov.

Viac sa dočítate na tomto linku.

 

Kozmetika už nesmie obsahovať problematický lilial

Od 1. marca 2022 nesmie kozmetika na území EÚ obsahovať lilial alebo butylfenyl methylpropional. Ide o vôňu, ktorá bola zaradená na zoznam látok, ktoré vzbudzujú mimoriadne obavy.

Viac na tomto linku.

 

Financie na ochranu klímy musia pomôcť najmä domácnostiam

Rast cien benzínu, nafty či plynu musí ísť ruka v ruke s finančnou podporou štátu na rekonštrukciu domu či inštaláciu tepelného čerpadla z prostriedkov Sociálneho klimatického fondu, Environmentálneho fondu a ďalších programov pre domácnosti.

Viac sa dočítate na tomto linku.

#Zaujímavé

 

Ako sme testovali raňajkové cereálie a cukor v nich.

Pozrite si naše video k medzinárodnému porovnávaciemu testu raňajkových kakaových cereálií. Možno budete prekvapení, čo v nich denne doma konzumujete.

Video nájdete tu.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad