fbpx

Milí spotrebitelia, vážení čitatelia,

len niekoľko dní pred začiatkom vojny na Ukrajine náš minister financií konečne oznámil úmysel poskytnúť finančnú podporu domácnostiam postihnutým rastom cien energií. Došlo k tomu po dlhých rokovaniach koaličných strán. A hoci minister nepovedal, ktoré skupiny spotrebiteľov či domácnosti takúto podporu od štátu dostanú, bol to konečne prvý konkrétny prísľub pomoci domácnostiam, hoci naše združenie prijatie opatrení na ochranu zraniteľných domácností navrhuje zodpovedným orgánom už od začiatku pandémie.

Vojna na Ukrajine je za posledné dva roky už tretím vonkajším faktorom, ktorý dvíha naše účty za energie a tie sa vo všeobecnosti pre bežných spotrebiteľov stávajú menej dostupnými. Včera však ten istý minister financií oznámil, že zdroje plánované na pomoc ľuďom postihnutým vysokými cenami energií, budú namiesto toho použité na pomoc utečencom a národnú obranu.

Smola, drahí spotrebitelia – vojna je vojna…

Slovensko čelí obrovskej vlne utečencov z Ukrajiny. Hoci naše počty nie sú také vysoké ako v Poľsku či Rumunsku, krajiny priamo susediace s územím postihnutým vojnovým konfliktom zväčša znášajú najmasívnejšie negatívne ekonomické dôsledky.  Popri obrovskej vlne solidarity a podpory utečencom (čo je viac ako správne) však vidíme aj to, ako naši politici zabúdajú na svoje sľuby zaviesť finančné opatrenia na pomoc ľuďom postihnutým zdražovaním energií. Zabúdajú, že ich treba pripraviť na to, čo ich na trhu s energiami čaká v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch.

Slovensko veľmi závisí od ruského plynu a ropy a nový systém obchodovania s emisnými povolenkami tiež môže negatívne zasiahnuť práve spotrebiteľov. Vyzývame preto slovenskú vládu, aby priamo podporila výrobu a inštaláciu solárnych a fotovoltických panelov a tepelných čerpadiel na Slovensku, a zákonodarcovia urýchlene zjednodušili administratívne a povoľovacie postupy na ich pripojenie do siete.

Žiadame tiež vládu, aby finančné prostriedky z EÚ, ktoré nám majú pomôcť zvládnuť utečeneckú vlnu z Ukrajiny, presunuli priamo do domácností, ktoré ubytovávajú ukrajinských utečencov, a pomohli im tak pokryť účty za energie či potrebnú renováciu.

Je najvyšší čas, a ďalšiu šancu už mať nemusíme…

Petra Čakovská, podpredsedníčka S.O.S. 

  

#Novinky

Oxid titaničitý v potravinách končí

S E 171, bielym farbivom, ktoré nájdeme v žuvačkách či cukrovinkách, sa v potravinárstve stretávame už veľmi dlho. Od 7. februára 2022 je však zakázané ho pri výrobe potravín ďalej používať.

Celý článok na tomto linku.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Ochrana klímy a závislosť na plyne

Vojna na Ukrajine zatrasie energetickým trhom a zvýšenie cien benzínu, nafty a plynu musí ísť ruka v ruke s finančnou podporou štátu na rekonštrukciu nehnuteľnosti, tepelné čerpadlá alebo úspornejšie automobily.

Čítajte viac tu.

#Dobre vedieť

 

Aj malými krokmi môžete ušetriť na vykurovaní

Nákladom na vykurovanie, ktoré v súčasnosti robia vrásky mnohým domácnostiam, sa vyhnúť nedá. Šikovnými rozhodnutiami si však celkovú sumu na faktúre môžeme znížiť.

Ako na to nájdete na tomto linku.

#Zaujímavé

 

Ďalší úver dobre zvážte

Uvažujete o ďalšej pôžičke či nákupe na splátky? Naša online kalkulačka vám pomôže vyhodnotiť, či si vaša domácnosť môže ďalší úver dovoliť.

Vyskúšajte si ju na tomto linku.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad