Nie každý má/chce doma klimatizáciu – či už kvôli financiám, technickým či zdravotným obmedzeniam alebo snahe o ekologickejší spôsob života. Našťastie, existuje množstvo spôsobov, ako sa ochladiť a zvládnuť horúčavy aj bez nej. Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ako prežiť horúce dni a noci pohodlnejšie.
Vetrajte s rozumom
Tak ako sa v zime snažíme udržať teplo v domácnosti, by sme sa v lete mali snažiť udržať aj chlad. Dôležité je však poznať vnútornú aj vonkajšiu teplotu, pretože ak je vonku teplejšie ako vo vnútri, môžeme vetraním domácnosť ešte viac prehriať. Vetrať (chladiť) vonkajším vzduchom sa teda odporúča až keď je vonkajšia teplota nižšia ako vo vnútri, a to je hlavne v skoro ráno a večer, keď teplota klesá. Cez deň radšej okná zatvorte a zatiahnite aj závesy alebo žalúzie, aby dnu neprenikol horúci vzduch a slnečné žiarenie.
Tienenie závesmi, roletami či vonkajšími clonami
Investícia do kvalitného tienenia sa vyplatí, pretože hrubé závesy alebo tzv. blackout rolety pomáhajú teplo odraziť. Ešte efektívnejšie sú vonkajšie žalúzie alebo markízy, ktoré slnko zachytia skôr ako sa dostane dnu.
Využívajte ventilátory
Aj obyčajný ventilátor dokáže divy. Keď pred neho postavíte misku s ľadom alebo fľašu so zamrznutou vodou, prúd vzduchu bude príjemne ochladený.
Stropné ventilátory by sa v lete mali otáčať v smere hodinových ručičiek, aby tlačili chladnejší vzduch smerom nadol.
Ochladzujte aj telo, nielen vzduch
Namočte si nohy do studenej vody, používajte vlhký uterák na krk alebo si dajte vlažnú sprchu. Pomáha aj ľahké a priedušné oblečenie, ideálne z bavlny alebo ľanu.
Obmedzte zdroje tepla v domácnosti
Varenie a pečenie v kuchyni vzduch ešte viac ohrieva. V lete sa oplatí variť jednoduché jedlá, ktoré netreba dlho pripravovať alebo skúste studenú kuchyňu – napríklad šaláty, sendviče či smoothie.
Vedeli ste, že byt prehrievate aj pri vysávaní? Vysávač premieňa na teplo 40 až 60 % energie. Spotrebiče vypínajte aj zo stand-by (pohotovostného) režimu.
Spite v chlade
Prezlečte v lete posteľnú bielizeň do ľahších materiálov ako napríklad bavlna. Keď je veľmi horúco, prikryte sa len ľahkou plachtou a pod vankúš si vložte studený gélový obklad či zamrznutú fľašu zabalenú v uteráku.
Ak máte matrace s letnou a zimnou stranou – nezabudnite si ich otočiť na správnu stranu.
Zelená pomoc
Regulovať vlhkosť a mierne ochladiť vzduch dokážu aj rastliny. Takíto zelení pomocníci dodajú navyše vášmu priestoru aj príjemnú atmosféru. Počas horúcich dní rastliny nezabudnite rosiť vodou – pomôže to zvlhčiť aj okolitý vzduch.
Využívajte chladnejšie miestnosti
Ak máte väčší dom (poschodový), využívajte miestnosti, kde je aj počas horúcich dní príjemne (prízemie, miestnosti na severnej strane…).