fbpx

Praha – Spor o bankové poplatky pokračuje a prichádzajú novinky. Tou poslednou je verdikt plzenského krajského súdu, ktorý znie: účtovanie úverových poplatkov je nelegálne. Podľa súdu nemá banka nárok na poplatky za správu a vedenie úverových účtov, a klient je ich nemusí platiť. O bankových poplatkoch doteraz vždy rozhodovali súdy prvého stupňa.

„Žalobcom nebola banka, ale britská vymáhačská spoločnosť, ktoré banka ten úver, tú pohľadávku predala. A tá to žalovala. Ale žalovala na základe úverovej zmluvy tej banky a súd určil, že ustanovenie v zmluve tej konkrétnej banky je neplatné,“ opísal prípad Petr Němec zo serveru Jdeto.cz.

Iniciatíva Poplatkyzpet.cz vydala tlačovú správu, že bola súčasťou súdneho sporu Raiffeisenbank. Tá sa však proti tomuto tvrdeniu ohradila. „Vzhľadom k tomu, že sa nejednalo o spor, v ktorom by Raiffeisenbank vystupovala ako jeden z účastníkov sporu, nemali sme žiadnu možnosť do súdneho procesu zasiahnuť a nemohli sme súdu predložiť vlastnú argumentáciu. Preto odmietame akékoľvek spojenie tohto verdiktu súdu s Raiffeisenbank,“ uviedol riaditeľ právneho odboru Raiffeisenbank Čestmír Ondrůšek.

Podľa Němce ide o prelomový verdikt. „Súd druhého stupňa stanovil, že to je protiprávne, je to odkaz, že by súdy prvého stupňa mali rozhodovať takto,“ mieni Němec. „Myslím, že toto rozhodnutie nás má naplniť optimizmom. Malo by to byť určujúce do budúcna,“ dodal.

České banky čelia prvým individuálnym žalobám kvôli poplatkom za vedenie úverových účtov od februára. Hromadný postup spotrebiteľov proti bankám pri vymáhaní poplatkov za vedenie úverového účtu pripravili servery Jdeto.cz, Bankovnípoplatky.com a Poplatkyzpět.cz.

Poplatky žiada späť celkom 330 tisíc klientov bánk, toľko bolo odovzdaných plných mocí. Desiatky tisíc ľudí sa  potom rozhodli zaplatiť súdny poplatok, a toľko žalôb tak leží na súdnych stoloch. „Plné moci už teraz nezbierame, ale nie je vylúčené, že bude spustené druhé kolo,“ dodal Němec.

Zdroj: ČT24

Čítajte viac na http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/238223-krajsky-soud-v-plzni-uctovani-uverovych-poplatku-je-nelegalni/

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad