fbpx

Kúpa auta patrí medzi investície, ktoré je potrebné dobre zvážiť. Najmä v prípade, ak kupujete ojazdený automobil na splátky. Predajcovia vedia, čo na spotrebiteľov zaberá a rôznymi fintami vás môžu primäť k tomu, že si za pár tisíc eur kúpite doslova len kopu šrotu, ktorú navyše treba roky splácať nebankovej spoločnosti. Vypočujte si Finančnú abecedu košického štúdia Rádia Regina, ktorá je tento týždeň venovaná práve kúpe ojazdených automobilov. A pred vstupom do predajne majte na pamäti niekoľko nasledujúcich rád:

  1. Všímajte si, či predajca zámerne celý proces nezdržiava. Nie je zákonné, aby ste v snahe nájsť spoločnosť, ktorá vám na vybraný automobil požičia, strávili v predajni niekoľko hodín o hlade a smäde. Po takomto maratóne, hoci predajca spravidla nalieha a vyvoláva časový stres, nikdy zmluvu nepodpisujte.
  2. Skontrolujte a prečítajte si zmluvy v pokoji. Aby sa nestalo, že si nevšimnete hoci nenápadné písmeno či číslo, označujúce kategóriu vozidla, ktorou predajca dáva na vedomie, že auto nie je spôsobilé prejsť ďalšou STK či vôbec jazdy.
  3. Nikdy nepodpisujte zmluvu, v ktorej je v zmluvných podmienkach uvedené, že beriete na vedomie, že stav tachometra nemusí zodpovedať skutočnému množstvu najazdených kilometrov.
  4. Skontrolujte nielen celkovú cenu auta v kúpnej zmluve, ale i sumu, ktorú máte zaplatiť úverovej spoločnosti uvedenú v úverovej zmluve.
  5. Podpisujte len to, čomu dokonale rozumiete a nedajte si jednotlivé strany prehadzovať alebo zakrývať ich časti.                                                                                                                                                                                                          Viac užitočných info v rozhlasovej nahrávke:

 

Ilustračné foto: Východoslovenská energetika Holding a.s.
e-mobility@vse.sk, www.ZelenaBuducnost.sk

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad