Nabíjate telefón na verejných nabíjačkách v nákupných centrách, na letiskách alebo vlakových staniciach? Operátori a odborníci na kybernetickú bezpečnosť varujú, že hackeri pri tom môžu do vášho mobilu inštalovať škodlivý softvér, a dostať sa do vášho zariadenia počas nabíjania.

Verejná nabíjačka telefón nabije, no často stiahne aj všetky údaje z vášho zariadenia. Väčšina verejných nabíjacích staníc má samostatné porty alebo kábel, ktorý od nich vedie. Pri prenose dát sa však sťahuje aj škodlivý softvér, vďaka ktorému možno na diaľku vidieť čo robíte, aj aké heslá používate. Je dokonca možné skopírovať všetky vaše údaje, heslá, a dostať sa do vašej elektronickej pošty, sociálnych sietí aj internetového bankovníctva. Hackeri môžu v nabíjacích staniciach vymeniť káble so zabudovanými odpočúvacími zariadeniami, čo nie je možné zistiť či vidieť. Ide o čip, ktorý môže preposielať všetky vaše údaje.

Ako funguje juice jacking
Juice jacking je v súčasnosti jedným z mnohých kybernetických hrozieb, ktorým čelia používatelia smartfónov. Je to kybernetický útok, pri ktorom hacker získa prístup k smartfónu alebo iným elektronickým zariadeniam, keď sa nabíjajú cez verejný port USB na verejných nabíjacích staniciach letísk, hotelov alebo nákupných centier. Juice jacking môže viesť až ku krádeži osobných údajov a iných citlivých informácií. Využíva verejné USB porty s káblami alebo bez nich. Môžu byť použité bežné nabíjacie káble alebo káble na prenos dát.

Kde ste najviac ohrození
Všade, kde majú verejnú USB nabíjaciu stanicu, no tieto útoky sa najčastejšie vyskytujú na letiskách. Ide o tranzitnú oblasť s vysokou návštevnosťou, kde ľudia uprednostňujú plne nabité zariadenia, a preto využívajú dostupné verejné nabíjacie stanice ochotnejšie. Rizikové sú však všetky verejné USB nabíjacie stanice!

Ako zabrániť „hromadeniu šťavy“
Najúčinnejším spôsobom, ako sa vyhnúť juice jackingu je pri nabíjaní telefónu na verejnom mieste použiť iba napájací kábel USB. Ten prenáša len energiu, data nie, čo ho robí menej zraniteľným voči hackerom. Používaniu verejných nabíjacích staníc sa však vyhýbajte vždy, keď je to možné, a pri nabíjaní zariadenia sa spoliehajte len na nabíjacie káble alebo powerbanky.

Často sa tiež stáva, že je potrebné potvrdiť prístup k telefónu. Neklikajte naň automaticky, vždy vopred skontrolujte, s čím vlastne súhlasíte.

K odcudzeniu dát môže dôjsť aj keď je telefón pripojený k zariadeniu na tlač fotografií. Prenos dát však musí byť povolený, inak by sa k fotografiám nedostali. V takom prípade odborníci odporúčajú posielať fotografie do zariadenia cez Bluetooth a kábel vôbec nepoužívať.

– – –

Ilustračné foto: >Image by fabrikasimf on Freepik<

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad