fbpx

Európska komisia (EK) a CPC-Network (európska sieť spotrebiteľských autorít) včera oznámili začiatok rokovaní s platformou WhatsApp. Spoločnosť Facebook/Meta, ktorá ju zastrešuje, má do marca vysvetliť praktiky, pri ktorých existuje podozrenie, že porušujú práva spotrebiteľov. Tento krok EK prichádza po sťažnosti Európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC a osmich jej členov, ktorú EK a CPC sieti poslali ešte v júli 2021.

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov víta rozhodnutie Európskej komisie a siete CPC preskúmať praktiky spoločnosti WhatsApp. Niekoľko mesiacov WhatsApp tisíce svojich používateľov z celej Európy sústavne a neprimerane tlačil do prijatia nových zmluvných podmienok a upravených zásad na ochranu osobných údajov pod hrozbou, že stratia prístup k službe (alebo k niektorým jej funkciám), ak ich aktualizované pravidlá neprijmú. Zmeny v podmienkach spoločnosti však neboli formulované jasne a potenciálne ohrozili ochranu súkromia používateľov platformy tým, že umožnili používanie ich osobných údajov tretím stranám.

Ursula Pachl z BEUC v tejto súvislosti uviedla: „WhatsApp mesiace bombardoval používateľov neprestajne sa objavujúcimi správami. Spotrebitelia navyše ani nevedeli, čo sú nútení akceptovať. WhatsApp úmyselne neformuloval svoje podmienky jasne, čím vytvoril priestor pre ďalekosiahle spracovanie osobných údajov používateľov tretími stranami bez ich platného súhlasu. Preto veľmi vítame rozhodnutie CPC siete postupy platformy WhatsApp preskúmať. Očakávame tiež, že WhatsApp vysvetlí a upraví svoje zásady tak, aby plne rešpektovali práva spotrebiteľov, vrátane tých, ktorí už s novými podmienkami, na základe použitia nekalých praktík, súhlasili.

Viac na https://www.euractiv.com/section/digital/news/eu-commission-requires-whatsapp-to-clarify-how-it-processes-personal-data/.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad