fbpx

Aj napriek tomu, že asi polovica populácie trávi štvrtinu svojho času menštruáciou po niekoľko desaťročí, čo sa rovná približne 500 menštruačným cyklom, téma ženskej menštruácie je stále tabu. Samotný výber správneho menštruačného hygienického produktu nevynímajúc.

V súčasnosti existuje veľa druhov menštruačných výrobkov a v ponuke sú aj alternatívy ako menštruačné kalíšky. Spotrebiteľom sú k dispozícií už desaťročia, no „popularitu“ si získavajú len postupne, vďaka kombinácii rastúceho environmentálneho povedomia a slabnutia tabuizácie tejto témy u spotrebiteľov.

Prečo sú menštruačné kalíšky bezpečné, ľahké a lacné

Menštruačný kalištek je vyrobený z mäkkého materiálu, zvyčajne ide o lekársky silikón alebo prírodnú gumu. Môže sa nosiť rovnako ako tampón. Po niekoľkých hodinách musí užívateľka kalištek vyprázdniť, opláchnuť a znova použiť. Kalištek je anatomicky prispôsobiteľný, používateľky sa teda môžu pohybovať voľne, bez nepríjemných pocitov a obmedzení. Po skončení menštruačnej fázy treba pohárik vydezinfikovať, čo zaberie pár minút, a je opätovne pripravený na ďalší cyklus.

Správajú sa menštruačné kalíšky rovnako ako tampóny? V teste našej partnerskej nemeckej spotrebiteľskej organizácie Stiftung WarentEst účastníci uviedli, že považujú kalíšky za rovnako spoľahlivú ochranu ako tampóny. Kalíšky zachytia minimálne toľko tekutiny ako tampóny a môžu v tele ostať dlhšie. Vďaka tomu sú pohodlnejšie, a ich používanie si nevyžaduje nadmerné používanie toalety.

Navyše, menštruačné kalíšky sú lacnejšie ako výrobky na jedno použitie. Jeden kalištek stojí od 10 do 50 EUR a môže sa používať aj niekoľko rokov. Menštruačné výrobky na jedno použitie stoja ženu počas života odhadom 4 500 EUR. Celková cena niekoľkých menštruačných kalíškov sa pohybuje od 100 do 200 EUR. Finančne povedané, kalíšky šetria vašu peňaženku!

Menštruačné kalíšky sú ekologickejšie

Ak sme vás stále nepresvedčili, tu je ďalší argument za ich opakované použitie. Menštruačné kalíšky sú oveľa udržateľnejšie ako ich konkurenti. Tampóny a vložky zvyčajne končia na skládkach alebo sa spália, pretože nie sú recyklovateľné. Použitím menštruačných kalíškov teda znížime množstvo použitých menštruačných výrobkov na jedno použitie, ktoré končia ako odpad na veľkých komunálnych skládkach. Talianska spotrebiteľská organizácia Altroconsumo odhaduje, že počas celého života vyprodukujeme zo sanitárnych výrobkov až 55 kg a z tampónov 35 kg odpadu na osobu. Naopak, použitie menštruačných kalíškov generuje menej ako 1 kilogram.

Ecolabel pre hygienické výrobky

Menštruačné kalíšky sú po novom tiež už označené environmentálnou značkou EÚ Ecolabel[1]. Ecolabel je oficiálny, celosvetovo uznávaný certifikát Európskej únie, ktorý kontroluje dopad výroby na životné prostredie a prínos pre trvalú udržateľnosť.Táto oficiálna ekologická značka tiež zaisťuje, že certifikované výrobky sú bezpečné aj pre naše zdravie. Je dobrovoľná, takže je na samotných výrobcoch a maloobchodníkoch, aby sa o ňu uchádzali. A existuje aj veľa dobrých dôvodov, prečo to aj robia.

V prípade menštruačných kalíškov stanovuje Ecolabel kritériá, ktoré upravujú informácie o procese od výroby produktov, cez fázu balenia až po informácie o ich správnej likvidácii. Dôležité je, že Ecolabel spoľahlivo a preukázateľne zaručuje, že kalíšky sú pre naše zdravie bezpečné a neobsahujú nebezpečné látky ako napríklad endokrinné disrubtory, ftaláty či formaldehyd.

Hľadali ste už menštruačný kalištek s logom Ecolabel vo vašom obchode, no nenašli ste ho? Buďte trpezliví. Nejaký čas ešte potrvá, kým spoločnosti prispôsobia svoju výrobu a o značku Ecolabel požiadajú. Dovtedy môžete Ecolabel nájsť na iných hygienických produktoch ako sú tampóny či vložky. Dokonca aj niektoré detské plienky sú už certifikované. A mimochodom, Ecolabel pokrýva oveľa viac ako sanitárne výrobky. Toto logo nájdete aj na čistiacich prostriedkoch, textíliách, hoteloch či kempingoch.

Mimochodom, riešenia šetrné k životnému prostrediu existujú nielen v prípade menštruačných kalíškov. Napríklad menštruačné nohavičky sú tiež dobrou, opätovne použiteľnou alternatívou ako znižovať odpad. Vedzte, že pri ktoromkoľvek produkte označenom logom Ecolabel pôjde o rozumné a udržateľné rozhodnutie šetriace nie len peniaze, ale aj naše spoločné životné prostredie.

[1] BEUC je členom Rady EÚ Ecoabelling Board, ktorý je oficiálnym orgánom riadenia značky. To znamená, že môže prispievať k rozvoju kritérií s podporou odborníkov z radov svojich členov. Preto sme presvedčení, že Ecolabel je bezpečný pre spotrebiteľov aj životné prostredie.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad