fbpx
Milí čitatelia,

od volieb do Európskeho parlamentu nás delí už len 8 týždňov a o tom, čo všetko EÚ robí pre náš každodenný život, takmer nič nepočuť. Médiá chrlia obrázky poľnohospodárov, ktorí Úniu vinia zo svojich problémov, alebo neúnavne opakujú štatistiky o šírení populizmu a euroskepticizmu. Tieto obavy sú nepochybne namieste, no v tom informačnom šume sa strácajú hodnoty a výhody, ktoré EÚ ľuďom skutočne prináša.

Spotrebitelia sú motorom trhu EÚ. Nakupujeme, pracujeme, cestujeme a investujeme, vďaka čomu prekvitá. EÚ prijíma zákony, aby tento trh fungoval, a boli našou každodennou bezpečnostnou sieťou v supermarkete, vo vlaku, či na internete. Väčšina slovenských právnych predpisov na ochranu spotrebiteľa totiž pochádza z dielne EÚ.

Vďaka zákonom na ochranu spotrebiteľov máme v EÚ nespočetné výhody. Práve EÚ zabezpečuje bezpečnosť potravín tým, že vyžaduje dodržiavanie prísnych hygienických noriem. Vďaka systému RAPEX hneď vieme, keď sa niekde na trhu objaví nebezpečný výrobok. Pravidlá pre ekodizajn a energetické štítky nám pomáhajú šetriť vďaka energeticky účinnejším spotrebičom. EÚ rozširuje naše možnosti pri výbere telekomunikačných služieb či dopravy a chráni zraniteľných spotrebiteľov pred odpojením od elektriny či plynu, pri problémoch s platením účtov alebo pri nadmernom zadĺžení.

Vďaka Európskej zelenej dohode spotrebitelia rekonštruujú svoje domy a znižujú energetickú spotrebu aj účty za energie. Prísnejšie emisné normy pre autá zlepšia kvalitu ovzdušia, aby čistý vzduch mohli dýchať aj naše deti. Obnovené ekosystémy a ekologickejšie poľnohospodárske postupy sú z dlhodobého hľadiska kľúčom k našej potravinovej bezpečnosti. Zastavenie ekologického marketingu ochráni spotrebiteľov pred falošnými „zelenými“ výrobkami. A je toho ešte oveľa viac!

Nemusíme súhlasiť so všetkými jej rozhodnutiami, rovnako ako doma nesúhlasíme so všetkými rozhodnutiami vlády. No propagujme výhody a žiadajme riešenia problémov, ktorým čelíme dnes alebo v budúcnosti.

Poslanci Európskeho parlamentu môžu Únii pomôcť vybudovať si lepší vzťah s Európanmi. Ak však naďalej budeme o „Európe“ viesť len všeobecnú diskusiu bez toho, aby sme sa zaoberali tým, čo pre nás skutočne robí, riskujeme, že jej prínos oslabíme úplne. Súčasní i kandidujúci politici by preto mali svojim voličom ukázať skutočnú hodnotu Európskej únie a zamerať sa na konkrétne výhody, ktoré aj slovenským spotrebiteľom v každodennom živote prináša.
Príjemné dni želá

Petra Čakovská
podpredsedníčka Spoločnosti ochrany spotrebiteľov

#Novinky

Záujem o značku Ecolabel rastie

Je tu výborná správa pre spotrebiteľov, obchodníkov, aj pre planétu! Environmentálna značka Ecolabel rastie. Za šesť mesiacov pribudli produkty, ktoré spĺňajú jej vysoké ekologické štandardy, vo väčšine z 25 kategórií. Európski spotrebitelia si môžu vybrať z viac ako 700 Ecolabel hotelov a kempingov, vyše 1 000 kozmetických výrobkov, 37 000 farieb a lakov, 16 500 druhov papierových a hygienických vreckoviek či 10 000 textilných výrobkov. Viac sa dozviete tu.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Ceny energií pre domácnosti v roku 2024
Koľko nás naozaj stoja elektrina, plyn, teplo a voda? Všetky štyri typy energií majú svoje technické, administratívne i ekonomické špecifiká, či už sú dodávané do rodinných alebo bytových domov. V čom sa teda líši výpočet elektriny od plynu či tepla? V štyroch článkoch sme sa zamerali na energie, ktoré využívajú takmer všetky typy domácností. Prečítajte si postupy, ako si zistiť a vyrátať, koľko platíme za 1 MWh tepla, 1 MWh plynu a vody a 1 MWh elektriny.

#Dobre vedieť

Mýty o tepelných čerpadlách: čo je pravda a čo nie?

Tepelné čerpadlá, ktoré ako zdroj tepla využívajú obnoviteľnú a odpadovú energiu, v slovenských klimatických podmienkach dosahujú až štyrikrát nižšie emisie skleníkových plynov a oproti výrobe tepla z elektriny sú až trikrát efektívnejšie. Napriek všetkým pozitívam a rýchlo rastúcej popularite však záujemcov o nákup a inštaláciu tepleného čerpadla často brzdia zbytočné predsudky. Overili sme pre vás, čo je pravda a čo nie.

#Chystáme

Voľby do Euro parlamentu očami spotrebiteľov
Právo na odstúpenie od zmluvy pri nákupoch cez internet, koniec roamingových poplatkov v rámci EÚ, lepšie označovanie potravín, dotácie na energetickú renováciu domácností… Úspešný príbeh, no Európa dokáže viac! 8. júna máte šancu voliť spotrebiteľskú politiku. Už čoskoro predstavíme aj ďalšie benefity, ktoré nám členstvo v EÚ prináša.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NÁŠHO SPOTREBITEĽSKÉHO NEWSFILTRA

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad