fbpx

Platby za teplo na vykurovanie a prípravu teplej vody tvoria v bytových domoch zvyčajne viac ako tretinu, niekedy až polovicu celkových nákladov na energie. Väčšina bytových domov na Slovensku je pripojená na centrálny zdroj tepla (CZT), teda kotolňu, a bytový dom je vykurovaný ako celok. Menej časté sú bytové domy s vlastnou kotolňou a bytové domy, kde každý byt má vlastné kúrenie. Vykurovacia sezóna oficiálne začína, keď priemerná teplota dva dni po sebe klesne pod 13°C. Ako sa teda v bytovke pripraviť na nasledujúcu vykurovaciu sezónu?


V prvom rade si skontrolujte základné zmluvné vzťahy. Zistite presne, kto je vašim dodávateľom tepla a skontrolujte, aká je aktuálna cena tepla za MWh. Hoci teplárenské spoločnosti nemajú povinnosť zverejňovať svoje cenníky, a väčšinou sa odvolávajú na rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktoré je pre laika neprehľadné, trvajte na tom, aby vás dodávateľ tepla informoval o celkovej cene za MWh. Ceny energií sa zvyčajne menia k 1.1. nového roka. Ceny sú známe 30 dní pred ich zmenou. Obyvatelia bytového domu by zverejnením na obvyklom mieste tiež mali byť informovaní o tom, že vykurovacia sezóna začína, aj čo je potrebné urobiť na jej začiatku.

Obyvatelia domu by tiež mali byť pred zimou informovaní v akom pomere sa teplo rozpočítava – ide o pomer medzi podlahovou plochou bytu a meračmi tepla (napr. 60 % – 40 %). Podľa platnej legislatívy sa má pri rozpočítavaní tepla na vykurovanie pomerovým rozdeľovačom tepla prikladať menšia váha. Tento pomer môžu vlastníci bytov zmeniť hlasovaním.
A kým prejdeme k samotným bytom, je tiež potrebné skontrolovať všetky spoločné priestory – pozatvárať okná na chodbách a v pivniciach, skontrolovať tesnenie a samo zatváranie vchodových dverí. Odporúčaná teplota na vykurovaných schodiskách je 10 °C.

Vymeňte staré ventily
Jedným z najjednoduchších spôsobov ako znížiť spotrebu tepla a udržať si tepelnú pohodu v byte je správne použitie regulačných hlavíc s funkčnými termoregulačnými ventilmi na radiátoroch. Každý stupeň teploty v miestnosti zvýši vašu spotrebu tepla o 6 %. Výmena nefunkčných ventilov za termoregulačné môže pri optimálnom nastavení ročne usporiť až 15 % tepla na vykurovanie.

Programovateľný termostat môže účty za vykurovanie znížiť až o 20%. V mnohých prípadoch sa počiatočné náklady vrátia vo forme úspory vo výške od 100 do 300 eur už v prvý rok, v závislosti od veľkosti obytnej plochy.

Pri začatí vykurovania otvorte termostatické hlavice na najvyššiu hodnotu a overte funkčnosť radiátora. Radiátor funguje správne, ak je jeho horná polovica celá teplá. Ak tomu tak nie je, v radiátore nie je dostatok teplonosnej látky (voda) a je treba ho odvzdušniť, najmä na najvyšších poschodiach.
Radiátory odvzdušníte tak, že naplno otvoríte termoregulačné ventily, aby sa vykurovacia sústava mohla riadne naplniť vodou. Po tomto úkone nastavte termostatické ventily na požadovanú teplotu.

Nastavte správnu teplotu
Rozpätie nastaviteľných teplôt sa líši podľa typu termoregulačnej hlavice. Škála nastavenia zodpovedá spravidla rozsahu vnútorných teplôt od 12 °C do 28 °C. Najcitlivejšie budú radiátory reagovať na teplotu v miestnosti, ak hlavice necháte nastavené na stupni 3.

Číslo na termostatickej hlavici neznamená silu kúrenia, ale požadovanú teplotu (napr. stupeň 3 je cca 21-22°C). Aj časté zmeny nastavenia teploty spôsobujú zbytočné energetické straty. Ak do miestnosti svieti slnko alebo teplo produkuje napríklad počítač, žehlička či rúra, teplota vzduchu v miestnosti automaticky stúpa. Všeobecne odporúčané teploty v miestnostiach bytu sú nasledovné:

• obývačka, jedáleň, detská izba – 21 °C
• kuchyňa – 20 °C
• kúpelňa – 24 °C
• WC – 20 °C
• vykurované predsiene a chodby – 15 °C

Spať lekári odporúčajú pri izbovej teplote 18 až 19 °C. Budete zdravší a ešte aj ušetríte.

Pri odchode z bytu v žiadnom prípade nevypínajte termostatické hlavice úplne, teplotu len znížte o jeden stupeň – následne vykúrenie vychladenej miestnosti trvá dlho a je neekonomické. Po úplnom uzavretí regulačného ventilu sa navyše podchladzujú steny, podlahy a stropy, čo môže viesť aj k tvorbe plesní.

Nezakrývajte vykurovacie telesá (radiátory) závesmi, záclonami či nábytkom. Teplo nebude prenikať do miestnosti a pomerový merač tepla bude merať viac.

Nepoužívajte radiátory ako sušiče prádla – vypraté veci síce vyschnú, no v byte bude chladno.

Ak v zime odchádzate na dovolenku, v byte stačí udržiavať teplotu 16-18 °C.

Vetrajte s rozumom
Počas vykurovacieho obdobia vetrajte krátko a intenzívne (2 – 4 min). Za tento čas sa vzduch v priestore vymení a ochladí, no steny ostatnú teplé. Určite v zime nepoužívajte tzv. vetračky.

Najefektívnejšie je otvoriť okná na rôznych stranách budovy či izby. Pri vetraní sa odporúča hlavicu radiátora úplne zavrieť.

Tepelnú pohodu a nižšiu spotrebu docielite aj elimináciou teplotných strát. Skontrolujte tesnosť okien a vchodových dverí, a ak je to možné, nefunkčné tesnenia vymeňte ešte pred začatím vykurovacej sezóny.

Ak nie je možné vymeniť tesnenia, používajte vhodné doplnky, aby vám cez okná „nefučalo“.

Používajte žalúzie – aj tie zabraňujú únikom tepla cez sklenené plochy.

Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí aj od vlhkosti vzduchu. Je vhodné ju udržiavať na úrovni 50 – 65 % pomocou odparovačov vody, kvetov, akvárií a pod.
Vlhkosť vzduchu a vetranie je priamo spojené s vykurovaním. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C máme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Ušetríte pri tom 12 % tepla.

Svietenie
Počas jesenných a zimných dní svietime viac. Používajte preto úsporné LED svietidlá a žiarovky. Výmenou tradičnej 75 W žiarovky za LED žiarovku dokážete ušetriť ročne až 10 EUR. Štandardom je 15 ročná životnosť LED žiaroviek kalkulovaná na 15 000 hodín svietenia.

Ilustračný príklad: Koľko stojí svietenie lustra v obývačke za rok?
Vynásobte príkon žiarovky (W) počtom žiaroviek v lustri (miestnosti). Následne výsledok vynásobte počtom hodín svietenia za deň (hod), počtom dní v roku (x 365) a cenou elektrickej energie (€/kWh)). Výsledok vydeľte 1000 a dostanete cenu svietenia za rok v €.

Príklad (luster zo 6 ks klasických žiaroviek s príkonom 60W):
(60W x 6 ks x 5 hodín x 365 dní x 0,18 €kWh) / 1000 = 118,26 €
A keď klasickú žiarovku nahradíme LEDkou s príkonom 9W:
(9W x 6 ks x 5 hodín x 365 dní x 0,18 €kWh) / 1000 = 17,74 €

– – –

Ilustračné foto: freepik.com

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad