fbpx

Umenie hospodáriť s peniazmi patrí medzi ťažké disciplíny aj v živote dospelých. Naše geografické, ekonomické a sociálne zázemie síce umožňuje život v relatívnom blahobyte, no ani tie najlepšie podmienky často nezabránia osobným bankrotom či exekúciám. Aby im budúca generácia čelila čo najmenej, je potrebné im úskalia financií predstaviť včas. Kedy je vhodné začať dieťa zoznamovať so svetom peňazí?

Najprv svojej ratolesti napríklad princíp príjmov a výdavkov vysvetlite na obľúbenej rozprávke, ku ktorej neskôr pridáte vysvetlenie podstaty úspor na príklade legendárneho prasiatka na sporenie. Je tiež dôležité deťom zdôrazniť, že množstvo peňazí, ktorými každý z nás disponuje, je obmedzené.
Tento aspekt však podajte neutrálnym a citlivým spôsobom, aby si dieťa neuložilo už samotné zaobchádzanie s peniazmi ako problematické a nevytvorilo si k nemu negatívny vzťah.

Náš tip: Dieťa ľahšie naučíte rozoznať hodnotu mincí a bankoviek najprv podľa farby a veľkosti.

Ideálne načasovanie
Odborná verejnosť sa zhoduje v tom, že univerzálne odporúčanie neexistuje. Každé dieťa je osobnosť, ktorej možnosti vnímania a pochopenia závisia od mentálnych schopností.  Všeobecne však platí, že prvé teoretické krôčiky finančnej gramotnosti je dieťa schopné zvládnuť už v predškolskom veku. S nástupom do školy by si malo skúsiť s peniazmi zaobchádzať aj prakticky, formou vreckového. Pravidelný vklad do detskej peňaženky závisí predovšetkým od možností rodinného rozpočtu.

Ďalším, nemenej podstatným, faktorom určujúcim výšku školákovho vreckového je frekvencia darov. U menších detí sú spravidla vhodnejšie týždenné intervaly, v prípade starších žiakov sa naopak odporúča frekvencia mesačná. Tí totiž už majú adekvátnu predstavu o mesačnom časovom úseku, sú schopní si sumu, ktorú jednorázovo dostali, rozplánovať na dlhšie obdobie, a navyše si postupne zvyknú na interval, ktorý ich bude sprevádzať po väčšinu ich ekonomicky aktívnej časti života.

Stanovte si sumu primeranú veku a zodpovednosti dieťaťa a dávajte mu ju pravidelne. Rozprávajte sa s dieťaťom, čo by si za svoje prvé peniaze rado kúpilo a vysvetlite mu, na čo ich v ideálnom prípade môže použiť.

Treba rátať aj s tým, že si dieťa za vreckové kúpi maškrty. Dohodnite si preto vopred jasné pravidlá – koľko peňazí mu budete dávať a kedy. A tiež mu vysvetlite, že ak svoje peniaze minie príliš skoro, až do ďalšieho vreckového nedostane nič.

Náš tip: Hra na obchod je vhodná aj pre deti, ktoré ešte nevedia počítať. Stačí, aby pochopili princíp „niečo za niečo“, a uvedomili si, že peňazí máme vždy obmedzené množstvo a musíme zvažovať, čo si kúpime a čo nie. 

Namiesto do banky k počítaču
V súčasnej dobe, ktorá preferuje život na dlh, a kvôli neznalosti sprievodných rizík, sa môžu dlžníci ocitnúť vo vážnych finančných problémoch. Škola by teda mala odviesť pri budovaní finančnej gramotnosti detí a mládeže nespochybniteľný kus práce. No najväčšie bremeno praktického uvedenia potomka do reálneho sveta financií ostáva na rodičoch.

Mnohí volia cestu elektronického bankovníctva. To je možné dieťaťu vysvetliť ako pomyselnú pokladničku, v ktorej svoje peňažné prostriedky nedrží fyzicky v rukách, ale spravuje ich virtuálne. Aplikácie internetového bankovníctva sú dnes spracované dostatočne lákavo, aby malých klientov zaujali, a zároveň dosť prehľadne, aby ich fungovanie rýchlo pochopili. Súčasné deti ovládajú techniku natoľko bravúrne, že z ovládania obsluhy systému mať obavy určite nemusíte.

Náš tip: Ak máte doma tínedžra, založte mu účet. Stredoškolák zvládne aj používanie platobnej karty. Pre istotu si však čiastočnú kontrolu nad týmto účtom a výdavkami nechajte aj vy.

Naučte dieťa šetriť
Je pravdepodobné, že dieťa nebude dostávať peniaze len vo forme vreckového, ale aj na narodeniny, na Vianoce či od starých rodičov. Preto ho včas zoznámte s princípom sporenia. Vysvetlite mu, prečo si odkladať peniaze a zaobstarajte pokladničku, kam si ich môže dávať. Pomôcť môžete aj tým, že dieťa nasmerujete stanoviť si cieľ, na ktorý si môže peniaze odkladať. Nová kniha, bábika, tenisky, čokoľvek, čím ho môžete motivovať. Naučíte ho tým nielen šetrnosti a trpezlivosti, no zažije aj pocit spokojnosti a hrdosti, keď si za vlastné peniaze kúpi vytúženú odmenu.

Dieťaťu tiež vysvetlite, že nešetríme preto, aby sme mohli neskôr minúť viac naraz, ale preto, aby sme v horších časoch mali rezervu na nečakané výdaje. Naučte ho odkladať si určitú sumu (napr. 50%) vždy, keď dostane nejaké peniaze navyše. Vytvorí si tak návyk, ktorý v dospelosti ocení.

Náš tip: S prvým vreckovým je čas aj na prvú peňaženku, vďaka ktorej dieťa získa lepší prehľad, koľko mu ešte z vreckového ostáva a ustráži si výdavky lepšie, ako keď nosí peniaze len po vreckách.

Chcem a potrebujem
Súčasťou správnej finančnej výchovy je aj nastavenie priorít. Porozprávajte sa s dieťaťom, čo si za svoje peniaze kúpilo a či danú vec potrebovalo. Vysvetlite mu rozdiel medzi tým, čo aktuálne potrebuje (školské potreby) a čo naopak „len“ chce (nové trendy tenisky). Cieľom je, aby pochopilo, že peniaze sa najprv používajú na nevyhnutne potrebné veci ako napríklad pomôcky do školy a až po uspokojení základných materiálnych potrieb si môžeme niečo kúpiť aj pre radosť.

Keď vaše dieťa túži po niečom, čo podľa vás nepotrebuje, podporte ho v trpezlivosti. Ak si napríklad na nové tenisky samo našetrí, bude z nich mať oveľa väčšiu radosť.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Stiahnite si Effy – aplikáciu, ktorá vaše deti naučí hospodáriť s peniazmi.

Rýchly prepočet vašej finančnej situácie…
Nie ste si istí, či váš rodinný rozpočet zvládne ďalší úver? Aká je finančná kondícia vašej domácnosti? Vyplňte úprimne všetky svoje výdaje a dozviete sa, či si ďalšiu splátku, a v akej výške, môžete skutočne dovoliť tu – finančná bonita – online kalkulačka.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad