fbpx

Okresný súd v Amsterdame sa vo svojom rozhodnutí z 15. marca 2023 priklonil na stranu Data Privacy Stichting (ďalej len „nadácia“). Nadácia, ktorá na tomto prípade úzko spolupracuje s holandskou spotrebiteľskou organizáciou Consumentenbond – požiadala o deklaratórnu úľavu v súvislosti s rozsiahlym porušením súkromia a práv spotrebiteľov holandských používateľov Facebooku zo strany Facebooku (Meta) v období rokov 2010 – 2020. Táto úľava bola spoločnosťou Meta poskytnutá.

Súd rozhodol, že Facebook konal nezákonne, pretože roky porušoval súkromie svojich používateľov v Holandsku. Tiež rozhodol, že takéto správanie má charakter nekalej obchodnej praktiky v zmysle holandského spotrebiteľského práva. Facebook nedostatočne informoval spotrebiteľov o účele a použití ich (citlivých) osobných údajov. Okrem toho nemal povolenie na používanie týchto osobných údajov na reklamné účely a zavádzal svojich používateľov v Holandsku zatajovaním základných informácií.

Ide o prelomové rozhodnutie v oblasti ochrany osobných údajov, ktoré ovplyvní záujmy približne 10 miliónov holandských používateľov tejto sociálnej siete. Rozhodnutie súdu je čo sa nezákonných praktík Facebooku týka veľmi jasné a zároveň núti ostatné spoločnosti Big Tech zásadne prehodnotiť svoje zásady ochrany osobných údajov a obchodné modely. Vo svetle úvah súdu o tom, ako sa vysporiadať s GDPR a inými zákonmi na ochranu súkromia vo všeobecnosti, je toto rozhodnutie dôležité aj pre ďalšie kolektívne žaloby voči Big Tech spoločnostiam.

Nový súdny spor

Nadácia Data Privacy Stichting a holandská spotrebiteľská organizácia Consumentenbond sa nezastavia, kým súkromie a práva holandských používateľov Facebooku nebudú náležite chránené, pretože Facebook sa podľa nich dopúšťa aj viacerých ďalších porušení. V spolupráci s Consumentenbond preto nadácia iniciuje aj druhú žalobu proti Facebooku. V rámci tohto konania nadácia spoločnosť Meta, vlastníka Facebooku a Instagramu, berie na zodpovednosť za nezákonný prenos osobných údajov mimo Európy. Takéto konanie nie je dovolené, ak nie je zároveň zavedená aj primeraná ochrana, aby boli údaje používateľov dobre chránené pred vládnym dohľadom. Takáto ochrana momentálne chýba.

Tlačová správa z Consumentenbond z 15. marca 2023 je zverejnená v holandskom jazyku a možno ju nájsť prostredníctvom nasledujúceho odkazu: www.consumentenbond.nl/nieuws/2023/consumentenbond-en-dps-winnen-baanbrekende-privacyzaak-tegen- facebook-en-starten-nieuwe-zaak.

Rozhodnutie súdu je dostupné tu (v holandčine): https://uitspraken.rechtspraak.nl/#!/details?id=ECLI:NL:RBAMS:2023:1407

Anglický preklad nájdete tu: https://dataprivacystichting.com/wp-content/uploads/Amsterdam-District-Court-Judgment-March-15-2023.pdf

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad