fbpx

Solárne systémy plug&play sú drahšie ako klasické, majú podstatne dlhšiu finančnú návratnosť a podľa súčasných pravidiel sa nesmú jednoducho zapojiť do siete cez elektrickú zásuvku. Investujte radšej do klasického solárneho zariadenia s odborne vykonanou inštaláciou.

Možnosť sprevádzkovať solárny panel jednoduchým zapojením do siete je lákavá, najmä ak chcete byť nezávislí a ušetriť. Vysoké ceny elektriny zvýšili záujem o fotovoltiku, a je oveľa jednoduchšie objednať si panel na internete a poradiť si s tým aj bez odborníka. Jednoduchá inštalácia je pravdepodobne najväčšou výhodou týchto výrobkov. Panel umiestnite na strechu alebo stenu s potrebnou orientáciou a sklonom a jednoducho ho zapojíte do zásuvky.

Základný model solárnej stanice francúzskej značky Sunology má podľa výrobcu vyprodukovať 420-670 kWh za rok. Napríklad v Belgicku však možno s výkonom 400 W vyprodukovať iba 380 kWh za rok, upozornila spotrebiteľská organizácia Test-Achats. To zodpovedá necelým 11% ročnej spotreby priemernej belgickej rodiny. Pri sadzbe 0,35 eur/kWh a za predpokladu, že by sa všetka vyrobená elektrina okamžite spotrebovala, to znamená úsporu 140 eur ročne.

Obstarávacia cena solárneho zariadenia s panelom 400 Wp (Wp alebo watt-peak značí nominálny výkon solárneho panelu v ideálnych podmienkach) je 749 eur. To znamená zhruba 1870 eur/kWp, čo je o tretinu viac ako priemerná cena pri klasických zariadeniach, asi 1400 eur/kWp.
Pri použití panelu plug&play nemôže užívateľ počítať s platbou za vyrobenú elektrinu, respektíve s kompenzáciou pri nákupe elektriny. V prípade analógového elektromera vzniknú problémy s meraním. Okrem toho pravidlá pre používanie zariadenia na výrobu elektriny zapojeného do elektrickej siete vyžadujú prepojenie pevným káblom, teda nie iba cez zásuvku.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad