fbpx

Od mobilných telefónov až po digitálne fotoaparáty – spotrebitelia už čoskoro budú môcť používať jednu nabíjačku pre všetku svoju prenosnú elektroniku. Do jesene 2024 sa USB typ-C stane spoločným nabíjacím portom pre všetky mobilné telefóny, tablety a fotoaparáty v EÚ.
Predbežnou dohodou o zmene smernice EP a Rady o sprístupňovaní rádiových zariadení na trhu (Radio Equipment Directive) sa zavádza jednotný systém nabíjania vybraných elektronických zariadení. Tento zákon je súčasťou snahy EÚ urobiť výrobky na európskom trhu udržateľnejšie, znížiť množstvo elektronického odpadu a uľahčiť život spotrebiteľov.

Podľa nových pravidiel už nebudeme potrebovať novú nabíjačku a kábel pri každom nákupe nového zariadenia. Pre všetky svoje malé a stredne veľké prenosné elektronické zariadenia postačí jedna. Mobilné telefóny, tablety, elektronické čítačky, slúchadlá, digitálne fotoaparáty, ručné konzoly na video hry a prenosné reproduktory, ktoré sa dajú nabíjať pomocou kábla, budú mať port USB typ-C bez ohľadu na ich výrobcu. Notebooky sa novým požiadavkám budú musieť prispôsobiť do 40 mesiacov od nadobudnutia účinnosti smernice tiež.

Harmonizovaná je aj rýchlosť nabíjania pre všetky zariadenia, ktoré rýchle nabíjanie podporujú, čo používateľom umožní nabíjať si svoje zariadenia rovnakou rýchlosťou s akoukoľvek kompatibilnou nabíjačkou.

Lepšia informovanosť a výber pre spotrebiteľov
Spotrebiteľom budú k dispozícii jasné informácie o charakteristikách nabíjania nových zariadení, vďaka čomu budú môcť ľahšie zistiť, či sú ich existujúce nabíjačky kompatibilné. Kupujúci si tiež bude môcť vybrať, či si chce kúpiť nové elektronické zariadenie s nabíjačkou alebo bez nej. Tieto nové opatrenia umožnia častejšie opätovné používanie nabíjačiek a spotrebiteľom na nepotrebných nákupoch nabíjačiek ušetria až 250 miliónov eur ročne. Odhaduje sa, že práve vyradené a nepoužívané nabíjačky predstavujú približne 11 000 ton elektronického odpadu ročne.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad