fbpx

Urobte si tento rok ekologickejšie Vianoce a vyberajte udžateľnejšie ozdoby, stromčeky, aj darčeky. V súvislosti s klimatickou krízou si postupne mnohí z nás uvedomujú aké dôležité je snažiť sa žiť udržateľnejšie. A každý by mal začať od seba. To znamená doma, pretože už malé zmeny môžu znamenať veľký rozdiel v znižovaní našej enviromentálnej stopy, najmä počas Vianoc, kedy nakupujeme, spotrebúvame a vyhadzujeme viac. Vianoce sú o tradíciách, tak prečo si nevytvoriť novú rodinnú tradíciu zelených Vianoc…

Prenajmite, recyklujte alebo znovu použite svoj stromček

Vianoce bez stromčeka si asi vie predstaviť málokto. Ale ako kúpiť a použiť stromček šetrne k planéte? Najekologickejší spôsob ako mať stromček je prenajať si ho. Čoraz viac Slovákov zaujíma práve tento spôsob zaobstarania si vianočného stromčeka a zoznam miest, kde sa dá stromček požičať, ľahko nájdete na internete. Ak si z rôznych dôvodov stromček prenajať nemôžete a máte dom so záhradou, môžete kúpiť črepníkový smrek a pestovať ho vonku na opätovné použitie každý rok. Alebo si kúpte strom s certifikátom FSC, aby ste si boli istí, že pochádza z dobre obhospodarovaného lesa, a po jeho použití ho správne zrecyklujú. Väčšina zberných dovor recykluje stromy tak, že ich premení na štiepku, čím sa zníži ich uhlíková stopa až o 80 % v porovnaní s ich odoslaním na skládku.

Plastové stromčeky, ktoré môžu ísť len na skládku odpadov, majú dvojnásobnú uhlíkovú stopu ako skutočný strom. Ak už nejaký máte, používajte ho tak dlho, ako to len bude možné.

Nadčasové vianočné ozdoby

Nepanikárte, že tento rok sú v móde iné svetielka či farba ako vlani. Vianočný stromček nemusí byť každý rok ozdobený podľa najnovších trendov. Zaobstarajte si ozdoby, ktoré vydržia dlhé roky. Veď jedným z najväčších kúziel Vianoc je chvíľa, keď na vianočný stromček vešiate ozdobu, ktorú si pamätáte ešte zo svojho detstva.

Vyrobte si vlastné ozdoby

Dekoráciám uberie lesk, keď zistíte, že ani obaly ani ozdoby nie sú recyklovateľné. Vyrobte si radšej vlastné závesné ozdoby zo slaného cesta, sušených plátkov pomaranča a tyčiniek škorice na stromček, okrem dekoračnej funkcie rozvoňajú váš príbytok. Vyberajte prírodné vianočné vence z kŕmnych materiálov ako sú šišky, brečtan a cezmína. Dajú sa recyklovať!

Zahoďte vonkajšie vianočné osvetlenie, vnútri používajte solárne

Vonkajšie vianočné osvetlenie vytvára toľko svetelného smogu, že ho NASA môže vidieť z vesmíru. Je udržateľnejšie nechať si sviatočné osvetlenie len vo vnútri. Dekoratívne osvetlenie počas sviatkov nie je ani lacným „špásom“. Dajte radšej prednosť LED osvetleniu – minie až o 80-90% energie menej ako bežné a vydrží oveľa dlhšie. Ideálne je aj napájanie solárnou batériou – počas dňa sa nabije dostatočne na to, aby svetlá vydržali počas celého večera. Na noc ich vypnite alebo použite časový spínač.

Pohľadnice vyberajte múdro, a recyklujte všetko, čo sa recyklovať dá

Posielanie vianočných pohľadníc sa, napriek digitálizácií, nestratilo zo zoznamu vianočných tradícií. Ak patríte k tým, ktorí tento vianočný rituál dodržiavajú, vyberajte vianočné pohľadnice vyrobené z recyklovaného materiálu alebo pohľadnice s certifikátom FSC. Vyhnite sa pohľadniciam s trblietkami či plastom, nedajú sa recyklovať. Napríklad, vo Veľkej Británii sa odhadom pošle 1,05 miliardy vianočných pohľadníc ročne, a až 1 miliarda z nich sa nerecykluje, čo je ekvivalent vyrúbania takmer 350 000 stromov!

Náš tip: Ako recyklovať vianočný odpad

Nakupujte menej a eticky

Každý už dostal vianočný darček, ktorý bol nechcený či nevhodný. Ak nechcete plytvať financiami, materiálom a surovinami, opýtajte sa ostatných, čo chcú na Vianoce, alebo im dajte na výber niekoľko možností. Nemá zmysel hlúpo míňať peniaze na darčeky, ktoré sa nevyužijú.

Darčeky z druhej ruky

Nepodporujte plytvanie, nechcené darčeky vracajte, hľadajte použité vychytávky v charitatívnych či second handových obchodoch, vyrábajte vlastné udržateľné darčeky a vyhýbajte sa všetkému, čo potrebuje batérie.

Darčeky baľte ekologicky

Každý rok sa u nás vyhodí až obscénne množstvo baliaceho papiera a plastu, fólií, trblietiek a lepiacich pások, z ktorým mnohé nie sú recyklovateľné. Darčeky sa dajú zabaliť napríklad aj do peknej látky (počuli ste už o Furoshiki? Je to tradičná, opakovane použiteľná japonská baliaca látka, ktorá môže byť skvelou alternatívou) či šatky a vyzdobiť ich môžete vetvičkou alebo inou vianočnou dekoráciou. Pohrabte sa v garáži, pivnici, na pôjde či v zásuvkách. Možno natrafíte na poklady ako starý atlas, notový papier či staršie knihy, ktoré poslúžia ako originálny baliaci papier. Na internete nájdete veľké množstvo tipov, nápadov a inšpirácií ako z nich vykúzliť krásne balenie.

Kupujte potraviny miestnych farmárov

Ak chcete jesť kvalitnejšie, zdravšie a ekologickejšie, nakupovanie potravín od miestnych farmárov je to správnou voľbou. Dnes už v takmer každom meste nájdeme menšie či väčšie obchody, ktoré takéto produkty ponúkajú, a nemusíte nevyhnutne po nich pátrať či za nimi cestovať. Miestne farmárske špeciality môžu tiež byť výbornou alternatívou vianočných darčekov pre rôznych gurmánov.

Vianoce bez mäsa

Rastlinná strava je nie len zdravšia, znižuje aj naše emisie uhlíka. Na internete aj v kníhkupectvách nájdete množstvo kuchárskych kníh s receptami na inšpiráciu. Ak sa však mäsa nechcete vzdať, vyberajte miestne produkty zvierat z voľných chovov.

Lepšie plánujte, jedzte menej a svoje zvyšky darujte

Na Slovensku ročne vyhodíme až 900 tisíc ton potravín! To množstvo musel niekto vypestovať, spracovať, zabaliť, prepraviť – a my sme ho kúpili a – vyhodili. Preto počas sviatkov pristupujte k nákupu potravín a ich zvyškom rozumne. Nakupujte len to, čo potrebujete a dokážete zjesť. Ak chcete znížiť množstvo odpadu, pred Vianocami si poupratujte chladničku, naplánujte a naporcujte jedlo/suroviny.

Náš tip: Ako ušetriť pri nákupoch vianočných potravín 

Piť sa dá aj rozumne

Udržateľnejší výber alkoholu je výborný spôsob ako si pripiť na sviatky a zároveň byť ohľaduplní voči planéte. Ak vám to lokalita, v ktorej žijete umožňuje, siahnite po lokálne varených pivách, miestnych vínach alebo liehovinách. Pitie týchto udržateľných alternatív počas vianočných osláv bude mať pozitívny vplyv aj na životné prostredie.

Skúste to aj bez alkoholu

Rozhodnúť sa pre Vianoce bez alkoholu je tá najzelenšia voľba. Výrazne ňou znižujete dopad na životné prostredie, ktorý tradičná výroba alkoholu, preprava a odpad z obalov má.

Nealkoholické nápoje (a nemyslíme tým farebné ochutené sladké vody v plastových flašiach, ktoré sa dajú kúpiť v supermarketoch za nízke ceny) nielenže prospievajú planéte, ale podporujú aj zdravšie a udržateľnejšie oslavy, ktoré sú v súlade s ekologicky uvedomelým výberom pre sviatočnú a vedomú sviatočnú sezónu.

Urobte dobrý skutok – adoptujte zviera, kúpte strom

Ak máte nedostatok nápadov na darčeky, použite peniaze, ktoré by ste minuli na fyzický dar, na adopciu zvieraťa alebo kúpu stromu v chránenej prírodnej oblasti v mene svojho milovaného. Takýto dar pomôže obnoviť vzácne biotopy a chrániť divokú prírodu.

Neznečisťujte hlukom a odpadom

Nepoužívajte pyrotechniku, je zdrojom odpadu, stresuje zvieratá a splodiny horenia môžu byť škodlivé pre zdravie.

A navyše, sú to vyhodené peniaze. Využite toto financie rozumne, napríklad príspevkom na rôzne charitatívne organizácie či projekty. Každý dobrý skutok, a hlavne počas Vianoc, má aj inú ako len materiálnu hodnotu.

Ilustračné foto: www.freepic.com

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad