fbpx

Niektoré domáce spotrebiče spotrebujú oveľa viac elektriny ako iné. Záleží od typu, veľkosti či ako dlho sú pripojené na elektrinu. Pozrite si porovnanie ako ich správnym používaním ušetriť.

Z veľkých spotrebičov sú najmenej hospodárne sušičky bielizne s vykurovacím telesom. Za rok spotrebujú dvakrát viac energie ako modely s tepelným čerpadlom. Na druhom mieste energeticky najnáročnejších produktov sú kombinované chladničky amerického typu.

Prevádzka ostatných chladničiek s mrazničkou je o niečo lacnejšia, pretože sú spravidla menšie. Všetky chladiace zariadenia však musia byť neustále zapnuté, čo cenovú náročnosť ich používania zvyšuje. Ročná spotreba vstavanej elektrickej rúry a automatickej práčky je v porovnaní s ostatnými veľkými domácimi spotrebičmi podľa britských porovnaní najnižšia.

Spomedzi malých kuchynských spotrebičov najviac energie spotrebuje varná kanvica. Prevádzka fritézy je lacnejšia ako prevádzka rúry, pretože rovnaký výsledok dosiahne za kratší čas a s menšou spotrebou elektriny. To isté platí aj pre mikrovlnku. Menšie a menej často používané spotrebiče ako mixéry a odšťavovače nespotrebujú veľa energie, ranné smoothie teda rodinný rozpočet nenabúra.

Ušetriť elektrinu môžete aj veľmi jednoducho. Oblečenie perte pri nižšej teplote, pre vašu peňaženku aj planétu je lepšie zvoliť program s 30 °C a prať iba vtedy, ak máte dostatok vecí a práčku nimi vyplníte na odporúčané maximum. Oblečenie sušte klasicky a používanie sušičky obmedzte na minimum.

Elektrické spotrebiče nenechávajte zapnuté v pohotovostnom režime, aj vtedy spotrebúvajú energiu. Kým potraviny zmrazíte, nechajte ich poriadne vychladnúť. Spotrebiče udržiavajte čisté – pravidelné odstraňovanie vodného kameňa z varnej kanvice či odmrazovanie mrazničky zvýši ich výkonnosť.

Pri nákupe nového spotrebiča si vyberte taký, ktorý skutočne zodpovedá vašim potrebám. Dvojčlenná domácnosť nepotrebuje americkú chladničku s mrazničkou. Všímajte si energetické štítky aj výsledky spotrebiteľských testov. Niektorí dodávatelia elektriny ponúkajú zákazníkom v určitých časoch mimo špičky, obvykle v nočných hodinách, nižšie ceny. Ani v takom prípade však nenechávajte zapnuté spotrebiče bez dozoru. Prístroje s vysokým výkonom alebo motorom môžu spôsobiť požiar.

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad